0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Újabb felismerés az alma keserűfoltosságának okairól

A Michigan Állami Egyetem kutatói szerint az alma keserűfoltosság megelőzésében a kezelések idejének is döntő jelentősége van. Az USA-ban a népszerű Honeycrisp hajlamos erre az élettani betegségre, ezért több egyetemen is keresik a megoldást.

Az már bizonyos, hogy amikor kisebb a termésberakódás és emiatt nagyobb az alma mérete, könnyen kialakul a keserűfoltosság, általában a tárolás során. Azt is tudjuk, hogy azt a gyümölcs hiányos kalciumellátása váltja ki, nem mindegy azonban, mikor adagolunk pótlólag kalciumot.

Fotó: Horváth Csilla

Todd Einhorn, a MSU professzora több éves vizsgálatok alapján kiderítette, hogy nem elsősorban az alma mérete miatt alakul ki a hiánybetegség, hanem a gyümölcsnövekedés sebességétől függ egy kritikus időszakban. A keserűfoltosság a fatest működésével van szoros kapcsolatban. A fatest szállítja a vizet és az oldott tápanyagokat a növény minden részébe, így a gyümölcsbe is, viszont a káliumtól vagy a magnéziumtól eltérően a kalcium csak a fatestben mozog.

Ha tehát a xylem károsodik, leáll a kalcium mozgása a gyümölcsön belül és kialakul a hiánybetegség. Ez a jelenség játszódik le a Jonagold és a Honeycrisp esetében.

Alanyválasztással némileg lehet javítani a helyzeten, de az említett két fajta kimondottan hajlamos a keserűfoltosságra. Gyümölcsükben folyamatosan épül le a fatest, és bár idővel teljesen megszűnik a működése, az alma tovább nő, viszont nem jut el minden részébe a kalcium. A keserűfoltosságra nem hajlamos fajták esetében nem játszódik le ez a folyamat, a fatest a gyümölcshúsban és a héj alatti rétegekben is végig aktív marad.

Az egyetemen megállapították, hogy a Honeycrisp fajtában a gyümölcskezdeményben valamikor a virágzástól számított 5. és 8. hét közt áll le a fatest működése.

Ez egyben azt is jelenti, hogy az ennél későbbi kalciumos lombtrágyázás sem hatásos, mert nem jut el a gyümölcsbe a tápelem. A felismerés óta azzal kísérleteznek, hogy hogyan lehet lassítani az alma növekedését a kritikus időszakban úgy, hogy a szüret idejére mégis elérje az optimális méretet.

Fotó:Jill Wellington, Pixabay

Tovább folytatják a növekedési hormonokkal (auxin és abszcizinsav) kapcsolatos kísérleteket is, amivel reményeik szerint a fatest működését lehet befolyásolni.

2021-es eredményeik szerint 65%-kal lehetett csökkenteni a keserűfoltosság előfordulását a Honeycrisp esetében, ami hatalmas eredmény.

A leghatékonyabbnak az IAA auxin és az abszcizinsav (ABA) bizonyult a kísérletekben. A hormonkezelést az egész fa kapta 30, 45 és 60 nappal a virágzás után, különböző töménységben. Az ABA koncentrációja 62,5, 125, illetve 250 ppm, az IAA koncentrációja 5, 10, 20 és 40 ppm volt a kísérletekben. Még nem jutottak végső eredményhez, ugyanis az időjárás és a környezeti körülmények erősen befolyásolják a hormonkezelés hatékonyságát. A naftilecetsav (NAA) például nem működött megfelelően New York államban a Cornell Egyetem vizsgálatai során, míg Washington államban jó eredményt adott, gyakorlatilag megszüntette a keserűfoltosságot a kezelt fákon.

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu/goodfruit.com

Magazin ajánló: