0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Jusson víz az erdőbe

A napjainkban egyre jellemzőbb egyenetlen csapadékeloszlást az élővilág is nehezen viseli.
A csapadék mennyiségének fogyatkozásával csökken a talajvízszint, a szárazodási folyamat pedig rontja az erdők, lápok egészségi állapotát, és így nagyobb eséllyel megjelenhetnek és elterjedhetnek invazív, azaz nem őshonos növényfajok, valamint megnőhet a rovarfajok kártétele is.

Ennek megakadályozására, a KASZÓ Zrt. és az Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI) összefogásával, a hazai erdőgazdálkodás és természetvédelem szempontjából egyaránt fontos munka vette kezdetét 2013 őszén.

A KASZÓ LIFE projekt célja az volt, hogy a KASZÓ Zrt. által kezelt Natura2000 besorolású vizes élőhelyeket megőrizze, kiegyenlítse az időjárás okozta szélsőségek hatásait a csapadék helyben tartásával, ezzel javítsa az erdőállományok egészségi állapotát. Mindezt a KASZÓ Zrt. törzsterületén lévő tavak felújításával és újabbak létesítésével, valamint a környező vízfolyások lefolyásának lassításával kívánták elérni a szakemberek.

Bár az egyes beavatkozásokat kis területen végezték, hatásuk az egész megvalósítási helyszínen megmutatkozott.

A rendelkezésre állt öt év eredménye egyebek között a Bükki-tó kialakítása, a Baláta-tó megőrzésének elősegítése, a Kűvölgyi-tavak helyreállítása és bővítése, valamint időszakos vízfolyásokon mederbordák kiépítése.

Rendszeresen ellenőrizték a szakemberek a talajvízfigyelő kutak vízállását

A Bükki-tavat egy meglévő vízállás helyén alakították ki. Az ehhez megépített 68 méter hosszú völgyzáró gát segítségével szabályozható vízáteresztésű ökológiai víztározó jött létre, mely 1900 m3 vizet tart vissza a környező erdők számára. Életteret biztosít továbbá számos kétéltű- (pl. mocsári és erdei béka [Rana arvalis, R. dalmatina]) és madárfajnak (pl. cigány réce [Aythya nyroca]), a növények közül pedig egyebek közt a védett közönséges tóalma (Ludwigia palustris) és mocsári békaliliom (Hottonia palustris) számára.

Számos értékes faj élőhelye a Baláta-tó
A Baláta-tó 1942 óta védett terület, 2008-ban pedig erdőrezervátummá nyilvánították, vízhez kötődő élővilágának megőrzése kiemelt feladat. Fokozottan védett, csaknem 100 hektáros magterülete a nyílt vízfelülettől az erdőig többféle értékes élőhelyet nyújt (például zsombékosok és láprétek).

A vízutánpótlást csak a lehulló csapadékvíz biztosítja, ezért van szükség a víz megtartására és a lefolyás szabályozására. Ez utóbbi egy tiltós áteresz beépítésével valósult meg. A területen élő növényfajok közül a rovarevő aldrovanda (Aldrovanda vesiculosa) védelme a legfontosabb, mert ez a különleges hínárfaj hazánkban kizárólag itt fordul elő. További értékes fajok még például a szíveslevelű hídőr (Caldesia parnassifolia), a tőzegeper (Comarum palustre), az állatfajok közül pedig különlegesség a keresztes vipera fekete változata (Vipera berus var. prester).

Forrás: A Mi Erdőnk

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: