A bekötött szemű tesztalanyok pedig azt hitték, hogy valamilyen csodásan friss és tiszta helyre kerültek. Elég bizarr üzenete volt… Nem illatosított légteret szeretnénk az otthonunkba, hanem inkább tiszta levegőt. Persze ettől még készülhet egészséges illatosító házilag is, de mellette legyünk tisztában pár dologgal.
Ha megfelelően gondozzuk háztartásunkat, szellőztetünk legalább naponta kétszer, tartunk néhány szobanövényt, időben kivisszük a szemetet, nem engedjük felhalmozódni a párát, elharapódzni a penészt, akkor nem lesz szükségünk arra, hogy agresszív és esetleg egészségkárosító illatokkal leplezzük a problémákat. Mert nem lesznek. Tehát a következőkben összpontosítsunk azokra az ötletekre, amelyekkel egészségesebb, és természetesebb módszerekkel, sőt akár gyógyító célzattal készíthetünk illatosítókat otthonunk számára. A következő „illatosítók” szavatossági ideje néhány óra, és néhány hónap között van, válasszunk közülük igényeink szerint.
A legegyszerűbb illatosító házilag: főzzünk egy teát!
De most komolyan, tényleg főzzünk! Válasszunk olyan drogokat (például gyökerek, kérgek), amelyek nehezebben feltárhatók, szívósabb szerkezetűek, és egy egyszerű forrázással nem tudunk elég hatóanyagot kinyerni belőlük. Mellesleg főzés közben pompás illat fog terjengeni nálunk. Nem minden drog ad ki főzés alatt különösen kellemes illatot (például izlandi zuzmó), viszont nagyon hasznos, és remekül elfődögél a csodálatos zamatú -és mellesleg légúttisztító, köhögésűző és frissítő hatású- fenyő, vagy -a melegítő, nyálkaoldó és meghűléstaszító- fahéjrúd mellett. És egyébként jól ki is egészítik egymást.
Süssünk valami finomat
Ezt nem lesz nehéz teljesíteni, hiszen ezidőtájt sokkal gyakrabban, és szívesebben használjuk a sütőt, mint nyáron. Annyi mindent süthetünk, de lássunk néhány olyan példát, amiknek az illata tényleg pazar: sütőtök, mézeskalács, csokis keksz, banánkenyér, almás pite, de akár csak egy rendes kenyér is mennyei illatot eredményez.
Karácsonyi potpourri
Öntsünk rá bőségesen vizet, forraljuk fel, majd főzzük takarékon, ameddig szeretnénk, akár órákon keresztül, természetesen a víz fogyását pótoljuk. Illata betölti a konyhát és idővel átszivárog a ház többi szegletébe is. Ez az illatosító két-három napig használható, illetve amíg kellemes illatú, csak figyeljünk oda a víz pótlására.
Hangulatos fenyőtoboz diffúzor
Szükségünk lesz néhány (úgy kétmaréknyi) tobozra, egy tálra, amiben elrendezhetjük őket, valamint tiszta illóolajokra. Természetes illóolajokat ajánlott választani, mert a szintetikus illatolajok fejfájást, és más kényelmetlenségeket okozhatnak. Ha kintről származnak, először mossuk meg alaposan a tobozokat, majd szárítsuk meg valamilyen szimpatikus módon (sütőben, radiátor felett, stb.). Válasszuk ki azokat az illóolajokat, amiket szimatolni szeretnénk és egy kis üvegcsében keverjük össze. Csepegtető segítségével pötyögtessük az illóolajakat a tobozok levélkéi közé. Elég három-négy csepp tobozonként.
Illatzselé
Forraljunk fel fél csésze vizet, majd vegyük le a tűzről és tegyünk bele négy csomag zselatint. Miután teljesen feloldódott, adjunk hozzá fél csésze hideg vizet, amelyben feloldottunk egy csipet sót, néhány csepp ételfestéket (nem kötelező használni), és harminc csepp tetszőlegesen választott illóolajat. Öntsük egy dekoratív üvegcsébe és hagyjuk megszilárdulni, és kész is az illatosító házilag.
Ilyen egyszerűen készíthetünk saját magunk egészséges, természetes és teljesen hozzánk illő illatosítókat…