0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 16.

Zuhanyzott már valaha alpakával?

Ez a kérdés fogadja a látogatókat a németországi Hipp család Hofstetten település közelében található mezőgazdasági boltjában. A plakáton egy rózsaszín fürdősapkás alpaka néz a kamerába. De miért is kellene egy alpakával zuhanyozni?

A kérdés világossá válik, ha egy pillantást vetünk a kis tanyabolt termékkínálatára: az alpaka szálakból készült különböző szappanok széles választéka kapható itt. Ezek a kézműves szappanok az alpakák gyapjújában található keratint tartalmazzák, így a bőrre gyakorolt kedvező hatásai mellett arca, hajra is használható.

Hippék 21 darab Huacaya alpakája a tanyabolt előtti réten hancúrozik. Ami tíz évvel ezelőtt hobbiként kezdődött, ma már a gazdaság szerves része,

mondta Cornelia és Armin Hipp. A család 2014-ben ellátogatott egy alpakakiállításra., utána nem sokat haboztak, megépítették az istállót, és az első két állat beköltözött.

Foto: Pixabay/illusztráció

Az alpakák azonban csordaállatok, így hamarosan gyarapodott az állomány. nem sokára tenyészteni is kezdték, idén két csikó született.

Foto: Freepik/illusztráció
Összességében az állatok tartása nagyon egyszerű, hangsúlyozzák. Nincs zaj, nincs szag, könnyen gondozhatók és csendesek. Ráadásul nem igényelnek sok munkát, és jól kiegészítik a család 40 tejelő tehenét.

Az alpakák egész évben szénát kapnak és legeleltetik őket, hiszen a földterület rendelkezésre áll a grünsinki gazdaságban. Azt is érdemes hangsúlyozni, hogy az állatok mennyire tiszták. A nyitott istállóban és a legelőn saját, állandó WC-hez vannak szokva. A hírhedt köpködés sem olyan vészes, mint a lámáknál. Általában csak akkor csinálják ezt egymással, amikor megjeleni náluk az ételirigység, meséli a tartásukról Cornelia Hipp.

Az egyszerű tartás mellett a gondozás sem túl bonyolult. Az alpakákat, amelyek körülbelül 20-25 éves korukig élnek, évente egyszer kell beoltani, és évente kétszer féreghajtás is esedékes. Az állatorvosunk, aki a tehenekre vigyáz, az alpakákra is vigyáz – mondja Hipps. Az állatorvosi csapat mindent megtanult az állatokról, sőt a fiatalabb állatorvosok már képzésük során tanulnak róluk.

Foto: Pixabay/illusztráció

Évente egyszer a 70-80 kg súlyú alpakák szőrét is megnyírják, akik két és hat kiló közötti gyapjú mennyiséget adnak alkalmanként. Egy speciális nyírókéssel és családi csapatmunkával Hippéknek állatonként erre a feladatra körülbelül 20 percre van szükségük. Viszont a személyre szabott fejfrizura elengedhetetlen. Ha szükséges, általában a lábkörmöket is ezzel egy időben vágják le.

Foto: Pixabay
A gyapjút ezután feldolgozásra küldik tovább. Egy részét paplanok készítésére használják, a többi egy szappankészítőhöz kerül.

A termékeket a tanyaboltban árusítják. Ezt 2017 októberében nyitotta meg a Hipp család. A paplanok és különböző szappanok mellett – a kínálatban haj- és borotvaszappanok is szerepelnek – a  különböző gyapjútermékeket is árulnak, a kötött zoknikat, kesztyűket, sapkákat, sálakat és cipőtalpbetéteket. A legkelendőbbek azonban az alpaka gyapjúból készült zoknik” – mondja Cornelia Hipp.

És nem csak az alpakák gyapját dolgozzák fel, Armin Hipp szárítja és őrli a trágyát is, amely az Alpaca Gold néven található meg a farm boltjába.

Forrás: wochenblatt-dlv.de

Magazin ajánló: