Egyaránt cél a biológiai sokféleség növelése, a fenntarthatóság fokozása, és persze esztétikai előnyeit is élvezhetjük az egzotikus, trópusi dísznövények, cserjék ültetésének. A melegkedvelő fajok bemutatását több neves európai intézmény is zászlójára tűzte.

Európa számos régiójában a korábbinál enyhébbek a telek és melegebbek a nyarak. Ez a változás számos szubtrópusi növény vegetációs időszakát meghosszabbítja, és csökkenti a téli védelem szükségességét.
A hosszabb fagymentes időszakok lehetővé teszik, hogy a kertészek a szubtrópusi fajok szélesebb körét neveljék a szabadban, és a teleltetésükhöz sincs szükség üvegházakra vagy más védőszerkezetre. Városi környezetben a hőszigethatás miatt általában még melegebb a mikroklíma, mint a környező területeken. Az épületek és egyéb építmények pedig védenek a szél ellen, tovább javítva a városi területek alkalmasságát a trópusi, szubtrópusi növények nevelésére.
Éghajlatok kavalkádja trópusi
Európa változatos éghajlata – a mediterrán melegtől a hűvösebb mérsékelt égövi zónákig – lehetőségeket és korlátokat is teremt a trópusi és szubtrópusi növények termesztéséhez. Dél-Európa, különösen a Földközi-tengerrel határos területek klímája egyes szubtrópusi régiókéhoz hasonló, az enyhe, nedves tél és a forró, száraz nyár számos szubtrópusi faj (például az Olea europaea, Citrus spp., Trachycarpus fortunei) nevelésére alkalmas.

Magyarország éghajlata kontinentális, ám az elmúlt években, különösen a déli régiókban enyhülést tapasztalhattunk. Ez az elmozdulás arra ösztönözte a kertészeket, hogy a szubtrópusi növények szélesebb skálájával kísérletezzenek.
Egyes trópusi fajok európai városokba telepítése egyedülálló lehetőségeket kínál a zöldítésre és a fenntarthatóság javítására. A magánkertekbe pedig egyre bátrabban ültetnek pálmákat, murvafürtöt, banánt. Ez két-három évtizeddel, de még talán tíz évvel ezelőtt is teljesen elképzelhetetlen volt Magyarország legtöbb területén – ma pedig már a kevésbé napos, és nem védett fekvésű kertekben is áttelel több trópusi vagy szubtrópusi eredetű növényfaj. Amíg a 2000-es évek elején irigykedve figyeltük, hogy a horvát és olasz városokban télen is díszítenek a nálunk fagyérzékeny növények, napjainkra mi is ideértünk. Ez annak köszönhető, hogy több mint öt éve nem volt huzamosabb ideig tartó fagy, havazás, inkább mediterrán teleket kaptunk. Ilyen teleken minden rendben lesz a trópusi mintájú magyar kertekkel, ám bajban lesznek, ha újra visszatérne a kontinentális éghajlaton szokásos lehűlés.
