A ló zsákmányállat, ezért igyekszik palástolni, ha fájdalma van, így nagyon figyelni kell minden apró jelzésre, hogy időben felfedezhessük a bajt. Az alábbi cikkben igyekeztem összeszedni mindazt, ami segítséget nyújthat a fogfájdalom beazonosításában és megelőzésében, mielőtt komoly szövődmények alakulhatnának ki.
Fogbetegségre utaló jelek
Könnyezés, orrváladékozás, ami legtöbbször csak az egyik orrjáratot érinti, bűzös száj, takarmány kiejtése a szájból evés közben, hirtelen kialakuló fejrázás, furcsa fejtartás, rágási nehézségek, fogyás. Így leírva egyértelműek lehetnek ezek a tünetek, mivel azonban a ló zsákmányállat, sokszor csak akkor derül fény arra, hogy a háttérben fogfájás húzódhat meg, amikor már nagy a baj, ezért
Mire figyeljünk?
A fogfájdalom kihathat a ló viselkedésére és teljesítményére. Ha azt tapasztaljuk, hogy az eddig stabilan támaszkodó lovunk feje nyugtalan lovaglás közben, kényelmetlen számára a zabla, elbújik a szár mögé, száraz a szája, vagy épp ellenkezőleg túlzott nyáladzást tapasztalunk lovaglás közben, gyanakodhatunk fogproblémára is. Ilyenkor minél előbb állatorvos szakemberhez kell fordulni, mert a későn felfedezett fogbetegség akár súlyos arcüreggyulladáshoz is vezethet. Rendszeresen figyeljük meg a lovat takarmányozás közben is. Például, ha egy-egy falat után hátralép, látványosan elfordítja a fejét rágás közben, vagy kiesik a szájából a takarmány, gyanakodhatunk fogfájásra aminek a jelei lehetnek még, ha lovunk kantározás után tátog, oldalirányban, vagy előre, hátra mozgatja az állkapcsát. Az alsó állkapcson felfedezett kemény, csontos dudorok megjelenhetnek fogváltáskor, később viszont súlyos foggyökér-gyulladást is jelezhetnek.
Viselkedési probléma?
Hányszor gondoljuk azt a fiatal lóról, hogy egyszerűen csak nem akar engedelmeskedni, amikor kirángatja a szárakat a lovas kezéből, vagy elbújik a zabla hatása elől. Ha ezek a problémák állandóvá válnak, mindegy mit tesz az edző, vagy a lovas, akkor érdemes arra gondolni, hogy valamiféle fájdalom okozza a reakciókat, ami legtöbbször fogfájást jelent, de természetesen eredhet máshonnan is, pl. hátfájdalomból. Az idősebb lovaknál könnyebben felfedezhető a viselkedésváltozás, és a nem megfelelő rágás miatti tünetek, pl. szénafelhalmozás a pofában és a hirtelen fogyás. Az idős lovak fogproblémái súlyos emésztőrendszeri betegségekhez, félrenyeléshez és kólikához is vezethetnek.
Megelőzés
Láthatjuk, hogy gyakran nagyon nehéz időben észrevenni a fogfájást, ezért a legjobb a megelőzés. Évente legalább egyszer lófogász állatorvos ellenőrizze lovunk fogazatát, amit még csikókorban el kell kezdeni a maradandó fogak előbújása előtt. Ahogy az embereknél, bizony a lovaknál is előfordul rosszul alakuló maradandó fogsor, amit az állatorvos szabályozni tud a fogváltáskor.
Ne sajnáljuk erre sem az időt, sem a pénzt, mert ha már kialakult a baj, sokkal rosszabbul járunk, nem beszélve arról, hogy lovunk nem tud szólni, ha fájdalma van és csendben szenvedhet akár hosszú hónapokig is, mire kiderül, hogy mi okozta a problémát.
Ajánljuk még: