0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Kannabisz termesztésére fókuszál Brazília

Brazília agrárkutató intézete, az Embrapa 12 éves programot indít a kannabisz termesztésének fejlesztésére. A cél, hogy a növény genetikai nemesítésével és alkalmazásával az ország vezető szerepet töltsön be ezen a piacon.

Brazília mezőgazdasági kutatóintézete, az Embrapa, amely kulcsszerepet játszott az ország gabonaexportőrré válásában, most egy újabb stratégiai ágazatra összpontosít: a kannabisz termesztésre. A szervezet egy 12 éves kutatási programot készít elő, amely forradalmasíthatja a növény mezőgazdasági hasznosítását Brazíliában.

Az Embrapa szakemberei az elmúlt évtizedekben olyan gabona-, gyapot- és zöldségfajtákat nemesítettek, amelyek tökéletesen alkalmazkodtak az ország trópusi klímájához. Most azt várják, hogy az Anvisa, Brazília egészségügyi hatósága, hamarosan jóváhagyja a kannabiszkutatási projektet, amely lehetőséget teremt a növény genetikai fejlesztésére és a termesztés optimalizálására.

Genetikai fejlesztés: új lehetőségek a kannabisz számára

Daniela Bittencourt, az Embrapa kannabiszkutatási csoportjának munkatársa szerint hatalmas lehetőségek rejlenek a növény nemesítésében. „Képzeljük el, milyen lenne, ha az elmúlt 50 évben a gyapothoz hasonlóan a kannabiszt is folyamatosan fejlesztettük volna” – mondta Bittencourt.

kannabisz
(Fotó: Wikimedia Commons, Author: Botanica)

A kutatás céljai között szerepel egy kannabisz magbank létrehozása, valamint olyan fajták kifejlesztése, amelyek a brazil éghajlathoz és talajhoz a legjobban alkalmazkodnak. Az Embrapa emellett szeretné feltérképezni a legideálisabb termesztési régiókat, ahol a kannabisz gazdaságilag és környezetileg is fenntartható módon termeszthető.

A kannabisz, mint ipari alapanyag

A kannabisz nem csupán a gyógyszeripar számára kínál lehetőségeket. Az Embrapa már több mint tíz hazai és nemzetközi vállalattal tárgyal, akik a kutatásban és a fejlesztésben szeretnének részt venni.

Ezek a cégek a kannabiszt nemcsak orvosi célokra, hanem élelmiszeripari termékekhez, textilipari alapanyagként és szénmegkötő növényként is vizsgálják.

A program példaként tekint a szójabab termesztésére: az 1970-es években végzett mezőgazdasági fejlesztések lehetővé tették, hogy Brazília a világ legnagyobb szójatermelőjévé váljon. Az Embrapa célja, hogy hasonló módon járuljon hozzá a kannabisz fenntartható mezőgazdasági termesztéséhez is.

Forrás: Reuters