0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Van egy madár, mely először felhizlalja zsákmányát

Ausztrália egyik ikonikus madara, a pompás lantfarkúmadár eddig csak lenyűgöző hangutánzási képességéről és csodás farktollairól volt híres.

Egy új kutatás szerint azonban ez a lantfarkúmadár faj képes arra, hogy mikro-élőhelyeket hozzon létre. Itt aztán a táplálékául szolgáló rovarok remek érzik magukat, és szépen meghíznak.

A La Trobe Egyetem kutatói ennek bizonyítása érdekében egy különös kísérletet folytattak le, melynek eredményeit a Journal of Animal Ecology című szaklapban publikálták – írja a ScienceDaily.

A pompás lantfarkúmadár élőhelyén kis részeket kerítettek le, ahonnan kizárták ezeket az állatokat. Majd a madárhoz hasonló módon „kezelték” a talajt egyes területeken: összegereblyézték az avart, szimulálva annak tevékenykedését.

Ahol a gereblyézés megtörtént, azt találták, hogy jóval többféle és nagyobb méretű gerinctelen állat volt jelen, mint az érintetlen részeket.

Alex Maisey, a kutatás vezetője szerint ez a fajta „állattenyésztés” igen ritka a szabad természetben.

„A lantfarkúmadarak tökéletes otthont hoznak létre a prédáik számára. Olyan körülményeket teremtenek, amiben több élelemforrás van jelen, így gyakorlatilag felhizlalják, mielőtt elfogyasztják azokat” – tette hozzá Maisey.

A pompás lantfarkúmadár (Menura novaehollandiae) főként Délkelet-Ausztrália nyirkos eukaliptusz erdeiben él. Táplálkozási viselkedésük révén nagy hatással vannak az élőhelyükön velük együtt élő állat- és növényfajokra is.

lantfarkúmadár
Pompás lantfarkúmadár
Fotó: Wikimedia Commons / File:Superb_lyrbird_in_scrub.jpg: Fir0002derivative work: Caspian blue – File:Superb_lyrbird_in_scrub.jpg, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7326937

A mostani projekt eredményei alapján arra jöttek rá, hogy

a lantfarkúmadarak átlagosan 155 tonna avart és talajt mozgatnak meg hektáronként a „gerinctelen-tenyészetek” létrehozása közben.

Emellett csökkentik a bozóttüzek erejét is azzal, hogy elássák az éghető száraz növényi anyagokat. Így az egész ökoszisztémát képesek átalakítani.

„A lantfarkúmadarak széles körben elterjedtek és több millió hektárnyi erdőben tevékenykednek. Az állattenyésztési magatartásuk pedig fontos része az erdő biodiverzitásának fenntartásában.” – mutatott rá a kutató.

Forrás: ScienceDaily

Magazin ajánló: