Március a tavasz első hónapja, amikor már enyhül a hideg és néha egészen szélsőséges hőmérsékletkilengések is lehetnek. Nem árt figyelni a napi időjárásjelentést, ne érjen bennünket meglepetés. Idén szó szerint berobbant a tavasz, magas, már-már áprilisi nappali hőmérséklettel, viszont éjjel maradtak a kemény fagyok.

Lótakaró
A takart lovakról plusz 20 fok körüli hőmérsékleten nappal mindenképp vegyük le a takarót, mert könnyen megizzadhatnak alatta, viszont a meglehetősen hideg éjjelek miatt estére vissza kell tennünk, ráadásul nem is a legvékonyabbat, hiszen nem ritkák az éjjeli kemény mínuszok. Ha lehet, ezt akkor tegyük meg, ha már lement a Nap.
Karámtakarítás
A szép napsütéses időt használjuk ki a karámtakarításra. Ha már felengedett a talaj, könnyebben nekiállhatunk. Sajnos nagyon kevés csapadék esett a télen, így a karámok nagy része száraz, ami viszont takarítás szempontjából jó. Hamarosan jönnek a nagy tavaszi esők, érdemes kihasználni a száraz időszakot. Mossuk ki alaposan az itatókat, a szénaetető helyeken szedjük fel és dobjuk ki a betaposott szénát, semmiképp ne hagyjuk ott. Egyrészt a lovak azt már nem szívesen fogyasztják, másrészt a nedvesség hatására már biztosan penészedésnek indult.
Az etetők aljáról is alaposan szedjük ki a lehullott port. Ezeket a műveleteket persze nem csak tavasszal kell elvégezni, rendszeres napi ellenőrzésre és takarításra is szükség van, de az igazi telet követő tavaszi nagytakarításra a még száraz tavaszi időszak tökéletes.
Takarómosás
Nézzük át, melyek azok a takarók, amelyeket már biztos nem használunk, például a legvastagabb téli takarókat, vagy a nagyon szennyezett takarókat, és tisztíttassuk ki őket. Takarómosásra megbízható céget keressünk, aki megfelelő referenciával rendelkezik és kiterjedt szolgáltatásokkal áll rendelkezésre, amelybe beletartozik a takarók javítása, impregnálása is.
Felszerelés ápolása
Minden lovas tudja, milyen fontos a lószerszámok, kantárok, nyergek, nyeregalátétek stb. rendszeres tisztítása, ápolása, de valljuk be, a hideg téli estéken nem mindig marad idő ezekre. A tavaszi meleg és jó idő kiváló alkalom a felszerelésünk alapos átvizsgálására, mélytisztítására és ápolására. Szánjunk rá időt, a bőr meghálálja a gondoskodást. A nyeregalátéteket akár otthon is kimoshatjuk és könnyen megszáríthatjuk a napon. Ne feledkezzünk meg a lábvédőkről sem, ezek gyorsan szennyeződhetnek, főleg, ha saras az idő és a rászáradt szennyeződés kidörzsölheti a ló lábát.
Istállótakarítás
Az istálló tisztántartása természetesen napi feladat, nem csak tavasszal kell elvégezni, de vannak olyan munkák, amelyeket a tél távoztával érdemes végrehajtani. Íme néhány példa: pókhálótlanítás, ha már melegebb az idő, tisztasági meszelés, vagy a boxok fertőtlenítése. Az etetők alapos kitisztítása, a takarmányos helyiség kipakolása, alapos feltakarítása is lehet a tavaszi nagytakarítás része. Érdemes a nyergesszekrényt is kipakolni, leselejtezni, ami nem kell már. A számunkra már felesleges, de jó állapotban lévő lófelszereléseket próbáljuk meg értékesíteni, de előtte mindenképp tisztítsuk meg őket!
