0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 23.

Kibírják-e a laposférgek az űrben?

Kína űrállomásának kutatási kísérletei hamarosan egy új résztvevővel, a rendkívüli regenerációs képességéről híres planáriák tanulmányozásával bővülnek – jelentette a kínai állami média előző hétvégén.

A planária egy több mint 520 millió éves evolúciós múltra visszatekintő laposféreg, mely a biológiai kutatásokban széles körben használt állatmodellek közé tartozik. Ezeknek az élőlényeknek bámulatos regenerálóképességeik vannak: akárhogy szeletelik őket, képesek regenerálódni. Szinte bármilyen kis darab újraépíti az elvesztett izmokat, bőrt, beleket, de az agyukat is. Ez a folyamat pedig az állami média közlése szerint a végtelenségig ismételhető.

A Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó űrhasznosítás-technológiai és mérnöki központ közlése szerint

a planáriák tanulmányozása az emberi sejtmechanizmusok megértése szempontjából mélyreható jelentőséggel bír az öregedés elleni küzdelem és a hosszú élet elősegítése érdekében.
űrutazás
Illusztráció
Fotó: WikiImages from Pixabay

„A kutatók célja annak vizsgálata, hogy az űrkörnyezet hogyan befolyásolja a planáriák regenerációs folyamatait és élettani viselkedéseit. Emellett feltárják a laposférgek regenerációjára gyakorolt, az űr által kiváltott hatások mögött álló molekuláris mechanizmusokat is, ezáltal előmozdítva a regeneratív biológia megértését” – fogalmaztak.

A planáriák nem az első állatok, melyek elhagyják a Földet. Korábban már végeztek kísérleteket zebrahalakkal és gyümölcslegyekkel, azaz muslicákkal is az űrben.

A kínai kutatók a zebrahalakat a mikrogravitáció gerincesek izom- és csontfehérjéire gyakorolt hatásának vizsgálatára vonták be. A muslicákkal végzett kísérleteket pedig a mikrogravitációs és hipomágneses körülményekben történő fejlődés, növekedés, mozgásszervi- és biológiai jellemzők közelebbi megértésére kezdték el a kínai űrállomáson.

Forrás: MTI

Magazin ajánló: