Az ikebana eredete a buddhista szerzetesek által a templomokat, szentélyeket díszítő, áldozati felajánlásként készített virágkompozíciókra vezethető vissza. Később világiasodott és elismert művészeti formává nőtte ki magát, mély filozófiával, szimbolikával.

Meditatív művészet, ahol az alkotás folyamata ugyanolyan fontos, mint a végeredmény. Mára nagyjából 3000 iskola, irányzat alakult ki. Hazánkban nincs iskola, de képzett oktatókra lehet támaszkodni ebben a hosszú tanulási folyamatban.

Tobzódó virágbőség helyett ecsetvonásszerű vonalakkal és üres terekkel dolgozik, szimmetria helyett dinamikusan kiegyensúlyozott aszimmetriát használ.

Az ikebanák térbeli alkotások, nem csak egyetlen nézetük van. Mindig valamilyen, tálba, edénybe, vagy vázába készül a kompozíció, mely az edénnyel és a környező térrel is szerves egységet alkot. A tálak (maribane, tofee) általában földszínűek és jellegzetes formájúak.

A növények szárát alapvetően a tál aljába helyezett kenzán (kardhegyek) tűbe rögzítik.
Többféle méretben készül, igazodva az alkotások és a felhasznált növények méretéhez. Fenntartható, átvette a nyugati virágkötészet is.

Vázában és tálban rendezett ikebanánál egyaránt arra a hatásra kell törekedni, mintha az elemeknek közös töve lenne, egy helyről gyökereznének, ágaznának ki. A virágok legtöbbször háromszöget formázva kerülnek a kompozícióba és az alkotás köré egy képzeletbeli kör rajzolható.


Az ikebana megkomponálásánál fontos az évszakhoz kötöttség. Szezonális, helyi növényekkel dolgozik, egyszerűségre törekszik, kevés alapanyag felhasználásával. A tavaszra világos színek jellemzők (fehér, sárga, rózsaszín) és az idő melegedésével egye nagyobb teret kap, több látszik a vízből, különösen a nyári alkotásokban.

Az otthoni virágrendezéshez érdemes átvenni azt az alapelvet, hogy kevés növény felhasználásával ünnepli a természet szépségét. Így olcsón megvalósítható, fenntartható virágkötészeti alkotásokat készíthetünk. Színek, formák tekintetében válasszuk a személyes kedvenceinket, de vegyük figyelembe, milyen enteriőrbe szánjuk a kész kompozíciót.