0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 14.

RSZFK járvány: nincs újabb kitörés, lassan feloldják a sertéstelepek zárlatát

Nincs újabb megbetegedés, de tovább folytatódik a védekezés - jelentette ki Nagy István csütörtökön az Állategészségügyi Operatív Törzs ülése után.

A fertőzött négy telepen folyamatos a munka: Darnózselin és Dunakilitin folyik az állomány felszámolása és mentesítése.

A védekezésben továbbra is összehangolt munka folyik. Előreláthatóan szombatra befejeződik a telepek mentesítése. A fertőzött tehenészetek 10 km-es körzetében továbbra is célzott intézkedések vannak érvényben, hogy a vírus továbbterjedésének minden esélyét kizárják.

Nagy István szerint nem zárható ki, hogy a vírus laboratóriumban jött létre. Ezzel kapcsolatban azonban Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának igazgatója a Qubit-nek nyilatkozva kijelentette:

„Ez azt jelentené, hogy valaki összerakott egy vírust. Ennek a lehetősége tendál a nullához.”
Illusztráció (MMG fotó)

Kemenesi a tudományos portálnak azt is elmondta, hogy bár a kémcsőben kreált vírus képe nagyon kedvelt téma az összeesküvés-elméleteket kreálók körében, valóban fordult már elő olyan a ragadós száj- és körömfájás vírus esetén, hogy egy korábban laboratóriumban használt törzs okozott kisebb járványt. Ez még 2007-ben történt az Egyesült Királyságban, és egy laboratórium rossz szennyvízkezeléséhez volt köthető.

A fertőzött állatok leölésével kapcsolatban az agrárminiszter hangsúlyozta: nem jókedvünkből tesszük, hanem azért, hogy ezt a rendkívül ragályos betegséget megállítsuk. A tetemek ártalmatlanítására a lehető legalkalmasabb helyszín a bábolnai dögkút. Ezzel kapcsolatban elmondta:  megértik, hogy senki sem örül neki, ha az ő települése közelében földelik el a fertőzött állatokat. Azonban a körültekintő kezelés és fertőtlenítés miatt senki sincs veszélyben.

Nagy István az állattartókat továbbra is arra kéri, hogy tartsák be az állategészségügyi szabályokat és járványvédelmi előírásokat – melyeket itt olvashatnak. Nagyon fontos, hogy még az érintett telepek felszámolása és mentesítése előtt megakadályozzák a vírus továbbjutását.

„Az érintett gazdák segítséget kapnak: a védekezéshez és az újrainduláshoz minden anyagi és humán forrás rendelkezésre áll”

– jelentette ki Nagy István. „Célunk hogy újra helyreálljon a termelés a szarvasmarhatartó telepeken. A kártalanításról hamarosan egy kormányrendelet is megjelenik.”

Illusztráció – Fotó: Freepik

Az agrárminiszter hangsúlyozta: az állami kártalanítási rendszer a gazdaságokat ért károkat jelentős mértékben fedezi. Egyrészt a leölt állatok értéke megtérítésre kerül a tulajdonosoknak, másrészt az agrárkár enyhítési alap is rendelkezésre áll. A fertőzés felszámolásával kapcsolatos költségeket is fedezi az állam. A munkások fizetését pedig átvállalja az állami bérgarancia terhére. Emellett hitelmoratóriummal is segítik a gazdákat – egy évre felfüggesztik mind a tőke mind a kamattörlesztést.

A kormány kiemelt célja a járvány mielőbbi megállítása. Emellett

minden érintett állattartót arra ösztönöznek, hogy visszaállítsák az állományukat és termelésüket a betegséget megelőző szintre.

Az újratelepítést preferálják és támogatják teljes erővel – ehhez, valamint a járványügyi fejlesztésével kapcsolatos költségek viseléséhez hozzájárul az állam, jelentette ki az agrárminiszter.

Fontos eredmény, hogy a sertésállományokra nem terjedt át a ragadós száj- és körömfájás. Így megindulhat a zárlatok feloldása és a sertések feldolgozása is – zárta a tájékoztatót Nagy István.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: