Április 2-án jelentették be az USA-ban az egész világkereskedelmet megrázó vámokat, azóta erről szólnak a hírek. Nyilván nem marad ki a zöldség-gyümölcs kereskedelem sem, a világ kisebb mandulatermesztő országai azonban arra készülnek, hogy kihasználhatják az USA által messzemenően dominált mandulapiacon beállt bizonytalanságot, írja nemzetközi zöldség-gyümölcs frissáru-kereskedelem szakportálja, a fruchthandel.de cikke.
Ha nem USA, akkor Ausztrália?
Az Egyesült Államok a világ legnagyobb mandulaszállítója, a termelés közel 80%-át adja. A rangsorban hátrébb álló mandula-külkereskedő országok azonban jelezték, hogy ki akarják használni a kereskedelemben bekövetkező zavarokat.

Ausztrália a második legnagyobb mandulatermelő, és Tim Jackson, az Almond Board of Australia vezérigazgatója szerint az ausztrál mandulatermelők profitálni fognak abból, hogy az USA büntetővámokat vet ki Kínára, a világ egyik legnagyobb mandula-felvásárlójára. Ausztráliának ugyanis szabadkereskedelmi megállapodása van Kínával, amely viszont büntetővámokat jelentett be az amerikai importra.
Tim Jackson szerint Ausztrália nem fogja helyettesíteni az amerikai ellátást, de alternatívát nyújthat. „Tény, hogy a világnak szüksége van a kaliforniai mandulára, hiszen a világ kínálatának közel 80%-a onnan származik” – mondta. „A mi szerepünk Ausztráliában, ahol a világ mandulakínálatának mintegy 10%-át termelik, az, hogy hiteles alternatív ellátási forrást biztosítsunk, és elsődleges célunk, hogy a lehető legnagyobb mértékben a prémium szegmenst szolgáljuk ki”, tette hozzá.
Egyszer már megjárták
Az amerikai mezőgazdasági miniszterhez, Brooke Rollinshoz és Jamieson Greer kereskedelmi képviselőhöz márciusban intézett levelében a kaliforniai mandulaszövetség rámutatott, hogy
és a nemzetközi kereskedelemben hosszú távon a kedvezőbb kereskedelmi megállapodásokkal rendelkező országok nyertek nagyobb teret.
Hivatkoztak egy 2022-es tanulmányra, amely arra a következtetésre jutott, hogy az amerikai mandulaágazat 2018 és 2022 között közel 870 millió dolláros exportveszteséget szenvedne el a Kína által Donald Trump elnök első hivatali ideje alatt kivetett büntetővámok miatt.

A kaliforniai mandulaszövetség felszólította a kormányt, hogy működjön együtt az ágazattal az új vámokból eredő változások kezelése érdekében.
– idézte a szervezet közleményét a fruchthandel.de portál cikke.