0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 22.

Ha spárga, akkor idénymunka – bár évről évre kevesebbre tartanak igényt

Tavaly enyhe visszaesés volt a németországi spárgatermesztésben, a legtöbb idénymunkást pedig változatlanul a fő spárgás régiókban foglalkoztatják, olvastuk a fruchthandel.de portálon a most startolt spárgaszezon apropóján megjelent rövid hírekben.

Németországban 2024-ben valamivel több mint 108 ezer tonna spárgát takarítottak be, a szövetségi statisztikai hivatal szerint ez 3%-kal kevesebb a 2023-as mennyiségnél, így viszonylag alacsony termésű évnek számít a tavalyi.

Még mindig a dobogó tetején

A legtöbb spárgát, 22 600 tonnát a viszonylag nagy kiterjedésű északnyugati tartományban, Alsó-Szászországban szedték tavaly, ezt követi a Berlint körülvevő Brandenburg tartomány 20 200 tonnával, majd a szintén jó nagy területű déli tartomány, Bajorország következik 19 400 tonnával, negyedik pedig a Hollandiával, illetve Belgiummal határos Észak-Rajna-Vesztfália 18 500 tonnával. Ez a négy szövetségi állam adta a teljes németországi spárgatermés háromnegyedét, írta a statisztikai hivatal adataira hivatkozva a fruchthandel.de portál cikke.

Forrás: Pixabay

 

A viszonylag alacsony spárgatermés egyik oka a statisztikai adatok tükrében a termőterület csökkenése. Tavaly 19 800 hektáron termesztettek spárgát. Ez 3%-kal kevesebb volt, mint 2023-ban, és

2013 óta nem volt ilyen „kicsi” a spárgaterület Németországban (19 ezer hektár nyilván nem kicsi, de voltak évek, amikor meghaladta a 20 ezer hektárt a termő ültetvények felülete).

A csökkenés ellenére 2024-ben is a spárga volt Németországban a legnagyobb felületen termesztett zöldség, megelőzve a vöröshagymát (17 700 ha) és a sárgarépát (13 800 ha).

A spárga és az idénymunka

A spárga az egyik legfontosabb szezonális zöldség Németországban, szedése egyben az idénymunkások számára is csúcsszezon, ebből az apropóból idézte a fruchthandel.de portál másik cikke az ide vonatkozó statisztikát.

Mint írták, a szövetési statisztikai hivatal a 2025-ös spárgaszezon kezdetén jelentette meg a 2023-as agrárszerkezeti felmérésének eredményeit. Eszerint 2022 márciusa és 2023 áprilisa között a mezőgazdaságban országszerte 875 900 munkavállalót foglalkoztattak, közülük 242 800-at idénymunkásként. Ez azt jelenti, hogy

a mezőgazdaságban dolgozók 28%-át szezonálisan jelentették be. Ez az arány az elmúlt tíz évben lassan, de folyamatosan csökkent: a 2013-as agrárszerkezeti felmérésben még 31% volt, olvastuk.

Érdekes, de talán nem meglepő adat, hogy a mezőgazdaságban dolgozó, nem szezonális munkára bejelentett személyekhez képest a valószínűleg kevésbé megfizetett idénymunkások között elég magas a nők aránya, 44% (a családi gazdaságban bejelentett családtagok, illetve az állandó alkalmazottak körében 32%).

spárga
Fotó: Freepik
A tartományokat tekintve Hamburgban és a komoly kiterjedésű kertészeti kultúrákkal rendelkező délnyugati tartományban, Rajna-vidék-Pfalzban volt a legmagasabb az idénymunkások aránya:

a mezőgazdasági dolgozók majdnem felét, 49%-át idényjelleggel foglalkoztatták. Brandenburgban és Észak-Rajna-Vesztfáliában nagyjából a dolgozók harmada (33, illetve 32%-a) volt idénymunkás, de meghaladta ez az arány az országos átlagot Alsó-Szászországban (31%) és a déli Baden-Württembergben (31%) is. A legalacsonyabb arány a délnyugati, nagyon kicsi Saar-vidék tartományban (9%), valamint Bréma (9%) és Berlin (8%) városállamokban volt.

Zöldség-, gyümölcs- és szőlőtermesztéshez kötődik

A statisztikai hivatal, a Destatis szerint erősen összefügg a szövetségi államok között tapasztalható különbség azzal, hogy hol mennyire elterjedt a zöldség-, gyümölcs- és szőlőtermesztés.

A magas arány például Rajna-vidék-Pfalzban elsősorban a kiterjedt szőlőtermesztéssel magyarázható, míg Hamburgban az alma, Brandenburgban pedig a spárga termesztése ad sok idényjellegű munkát.

 

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: