0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 12.

Synergy – a robotfejés új dimenziója

Az Agromilk Kft. több mint 35 éve áll a mezőgazdaság szolgálatában a szarvasmarhatartó telepekre és a feldolgozó kisüzemekbe telepíthető technológiák specialistájaként. A cég révén válhatott hazánkban elérhetővé a forradalmi Synergy fejőrobot.

A Synergy fejőrobotot tavaly novemberben, a hannoveri EuroTier kiállításon mutatták be először és tették mindenki számára elérhetővé. Az új-, vagy akár meglévő parallel fejőházakba is beszerelhető berendezésről ami képes automatizálni a teljes fejési folyamatot Boródi Bence ügyvezető igazgató és Varga Adrienn sales manager beszéltek bővebben az MMG DIREKT stúdiójában.

A Synergy-t arra a globális, kétpólusú igényre reagálva fejlesztette ki az Afimilk, miszerint folyamatosan növekszik a fogyasztói igény az olcsó tejtermékek iránt, a mezőgazdasági munkaerő hiánya azonban szerte a kontinensen jelentős problémákat okoz. Ennek következtében olyan technológiákat keresnek a gazdálkodók, amik segítségükre lehetnek abban, hogy rentábilis, méretgazdaságos működés mellett termelhessenek magas minőségben.

A berendezés egyfajta ágazati-reformot jelent. Hiába voltak elérhetőek a piacon már korábban is robotfejő gépek, azok kisüzemi körülményekre lettek adaptálva, s emiatt a nagyobb telepeken nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

A nyugati családi farmok számára optimálásak igazán, ahol megkönnyítik a mindennapi életet, hiszen nem kell minden reggelt és estét az állatok fejésével tölteni. Ezzel szemben a magasabb egyedszámmal dolgozó gazdaságoknál már nem beszélhetünk a munkaerő ilyen fokú tehermentesítéséről vagy megtakarításáról, mivel párhuzamosan egyéb feladatkörök is indikálódnak. Plusz emberekre van szükség az istállókban a rendszer kezeléséhez, illetve a marhák felhajtásához lévén, mindig előfordulhat, hogy valamelyik nem megy magától.

Fontos, hogy a fejést nem lehet akárhogy végezni, mert szakszerűtlen eljárásmóddal rövid úton tönkre lehet tenni egy komplett állományt, óriási értékvesztést okozva. A Synergy legnagyobb előnye, hogy a robotizációt ötvözi a hagyományokkal, megtartva az eredeti telepi struktúrát.

Azzal, hogy a fejőházban történhet továbbra is napi két-három alkalommal a fejés, nem csak a dolgozók munkája válik könnyebbé, gyorsabbá úgy, hogy nem kell új rutinokat beépíteniük a mindennapjaikba –, hanem a tehenek számára sem jár akkora stresszel, mintha egy teljesen új közeget és rendszert kellene megszokniuk, elfogadniuk.

Ami az operatív részt illeti, a folyamat a hozzárendeltmaximum hét állat tőgyének előkezelésével kezdődik: ehhez tetszőlegesen lehet tisztító szert választani, nincs semmiféle megkötés hozzá kapcsolódóan. Az első fázis alatt el is telik a stimulációs időszak, ami után a kelyhek felhelyezése, majd a tejleadás, végezetül pedig az utómártás történik. Természetesen mindenhol vannak olyan szarvasmarhák, melyek habár nagytejűek, valami például a nem konfekciós tőgyszerkezet miatt alkalmatlanok a teljesen automatizált robotfejésre, ám az ő kezelésük is sokkal könnyebbé válik a Synergy-vel: kiszűrhetőek az operátor fejőházi jelenléte nélkül is. A rendszer küld egy értesítést az illetékeseknek, – ha azt állapítja meg, hogy az adott egyednél emberi beavatkozásra van szükség – aki könnyedén felhelyezheti manuálisan a készüléket, s így végső soron nincs szükség kiselejtezésére. Az ilyen állatokat vagy szétszórva hagyják, vagy összegyűjtik őket egy külön csoportba. Az utóbbi azért ideális megoldás, mivel ennélfogva kiszámíthatóvá válik, hogy mikor van szükség pontosan emberi jelenlétre.

Az Afimilk rendszerének a vállalat jelmondatához – „Létfontosságú tudás minden csepp tejben” – igazodó egyedisége, hogy a fejőállásban azonosítja a teheneket – kiszűrve szinte teljesen a hibalehetőséget – és minden frissen megszerzett adatot egyidejűleg, központilag rögzít.

Az információkat speciális algoritmusok illetve a mesterséges intelligencia révén elemzi, az elkészült jelentést pedig továbbítja a gazdálkodónak. Ez kiváló eszköze a prevenciónak és a financiális károk minimalizálásának. A különböző egészségügyi rendellenességekpéldául a szubklinikai ketózis (SCK) kezdeti fázisukban azonosíthatóvá válnak, amiket még ekkor egyszerűbb kezelni.

Fotó: Mizsei Károly

A teljes beszélgetésről készült felvételt az érdeklődők a Magyar Mezőgazdaság YouTube és Spotify csatornáin találhatják meg, melyből az is kiderül, hogy az Agromilk Kft. szakértői szerint mik azok a trendek, amik jelenleg uralják az piacot és milyen kihívásokkal kell az ágazatnak szembenéznie. A podcast második felében tovább foglalkozunk a Synergy-vel: szó esik a szervizelhetőségéről, a telepítési folyamatáról és a beüzemelésének részfázisairól is.

Máris meggyőzött a Synergy? Közvetlenül a kereskedőtől informálódnál? Keresd az Agromilk Kft.-t az agromilk.hu weboldalon vagy az agromilk@agromilk.hu címen!
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: