A dél-afrikai johannesburgi Witwatersrand Egyetem kutatása szerint a puffogó vipera (Bitis arietans) titkos fegyvere, hogy a számára szükséges tápláléknál tizenkétszer többet képes elfogyasztani, amennyiben megfelelő mennyiségű zsákmány áll rendelkezésére. Ezzel pedig képes lepipálni rágcsálóirtó emlősöket is.
Graham Alexander professzor, a tanulmány vezetője szerint ezek a viperák a természet legtökéletesebb rágcsálóirtói. Az a képességük, hogy
Mindez pedig egy fillérben sem kerül a gazdálkodóknak – írja a Phys.org.

Fotó: 4028mdk09/Wikimedia Commons
A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmányban arról számolnak be, hogy
A rágcsálók az esőzések után hirtelen képesek elszaporodni, és milliós károkat okoznak a termésben. Azonban ha egy egészséges vipera-populációt tudnak fenntartani, az jelentősen csökkenteni a kémiai védekezés költségeit.
A kutatók négy tulajdonságát emelik ki a viperáknak, melyek kiváló kártevőirtókká teszik őket:
- Képesek a számukra szükséges tápláléknál jóval nagyobb mennyiséget is elfogyasztani, szemben például a macska- vagy menyétfélékkel.
- Amennyiben kiadós táplálékhoz jutnak, utána akár két évig is elvannak táplálék nélkül. Ez a képességük az ökoszisztéma bármikor riasztható rágcsálóírtóivá teszi őket.
- Kifejezetten a rágcsálókra vadásznak, amikor azok egyedszáma növekedni kezd.
- Gyorsan reagálnak a növekvő rágcsálópopulációra, mielőtt még azok inváziós méreteket öltenek.
A kutatók arra is rámutattak, hogy az összes afrikai élőhelyen őshonosak és gyakoriak. Emellett a táplálékigényük jóval kisebb, mint mondjuk egy rókái vagy mongúzé. Így jóval nagyobb populációt bír el az ökoszisztéma.
A mostani kutatás rávilágít, hogy a kígyókat egyáltalán nem kártevőként, hanem hasznos állatként kellene tekinteni a mezőgazdaság szempontjából. A fenntartható gazdálkodásban fontos szerepet kaphatnak, ehhez azonban megfelelő védelmi intézkedések bevezetésére van szükség egy egészséges populáció fenntartásához.