A változékony időjárás kedvez a gombás betegségek fertőzésének, ha hullik némi csapadék és a hőmérséklet is kedvező. Virágzáskor kell nagyon figyelnünk a szőlő védelmére, mert a kötődő kis bogyók könnyen áldozatul esnek minden gombás betegségnek. Megérkezett a meleg is, ami a legtöbb kórokozónak kedvező, ha elég nedvességgel, harmattal vagy kis esővel párosul.

Fotó: Horváth Csilla
A peronoszpóra fertőzéséhez elég 10 milliméter csapadék és tartósan magas páratartalom.
Ezek halványabb, sárgászöld, kissé áttetsző, kerekded foltok a levélen, a fonákukon halvány sporangiumtartó gyeppel, ahol a további fertőzést okozó spórák fejlődnek ki. Minél magasabb a napi átlaghőmérséklet, annál gyorsabban alakulnak ki a tünetek a fertőzés után: ez 10-15 °C-os átlaghőmérsékleten két hét, 20-25 °C-on csak 4-5 nap levélen, a fürtön viszont továbbra is két hét. Maga a fertőzés a gomba számára optimális 22-25 °C-on 8-10 óra alatt bekövetkezhet. A fejlődő szőlőfürt védelméhez tehát alaposan figyelni kell a lombot, bár előfordul, hogy egészséges levelek mellett alakul ki súlyos fürtkár. Ez általában a virágzás környékén bekövetkező, észrevétlen maradt fertőzés következménye.

Fotó: Horváth Csilla
A lisztharmatnak esőre sincs szüksége, a másodlagos fertőzéshez elég a harmat és a magas páratartalom. Virágzáskor, kötődéskor fertőzve nagy kárt képes okozni, a zsendülő bogyó viszont már nem fogékony a betegségre.
A lisztharmat számára 26-28 °C az optimális hőmérséklet, viszont a hosszan tartó meleg és száraz idő gátolja a megbetegedést, és a sok eső sem kedvez neki.

Fotó: Horváth Csilla
Melegigényes kórokozó a hazánkban egyre terjedő feketerothadás. A szőlő minden zöld részét fertőzheti, beleértve a fürtkocsányt és a fiatal bogyókat. Leggyorsabban 25-27 °C-on fertőz, akkor a spórák 6 óra alatt kicsíráznak, ha nedves növényi felületre jutottak. Levélen szabálytalan alakú, erek által határolt apró barnás foltokat okoz, a bogyók először lilásra színeződnek, majd néhány nap alatt megfeketednek, összetöppednek és megszáradnak. Ezek ráadásul keserűek is, és nem peregnek le a fürtről. A bennük kialakuló spórák évekig megőrzik fertőzőképességüket.
Megelőzés és védekezés
Ahogy említettük, mindegyik gombás betegség nedves, párás körülmények közt fertőz, ezért megelőzésként gondos zöldmunkával laza lombozatot tartsunk fenn. Ismétlődő esők, párás viszonyok esetén a virágzás alatt két permetezésre is szükség lehet. Egyetlen készítménnyel nem tudunk védekezni minden említett kórokozó ellen. Legszélesebb hatású az azoxistrobin hatóanyag, ami peronoszpóra, feketerothadás és szürkepenész ellen is bevethető, viszont vigyázni kell, mert könnyen ellenállóvá válhatnak a kórokozók vele szemben, egy évben maximum háromszor juttathatjuk ki.
Legjobban a szürkepenész adja fel a leckét a növényvédelemben, ellene speciális, úgynevezett botriticid hatóanyagokkal (boszkalid, fenhexamid, ciprodinil), illetve antagonista szervezetekkel lehet fölvenni a harcot.
