0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 14.

Levéltetvek: hogyan tudunk megszabadulni a növények „vérszívóitól”?

Minket, embereket is megvisel, akár még meg is betegíthet, ha valaki vagy valami folyamatosan megcsapolja az energiánkat. A növényekkel sincs ez másképpen.

Az olyan apró, de rettentően falánk, és elképesztően szapora lények, mint a levéltetvek nagyon sok gondolt tudnak okozni a növényeknek.

Egy jó állapotban lévő, tetemesebb nedvkészlettel rendelkező, mélyebben gyökerező fának, mely elvileg több vízhez tud hozzáférni, nagyobb esélye van a túlélésre, mint egy jóval kisebb tartalékokkal rendelkező, jóval kiszolgáltatottabb helyzetben lévő lágyszárúnak. De a levéltetvek hordáival nemcsak az a gond, hogy megcsapolják a növények értékes nedveit, hanem hogy emellett még fertőzéseket is terjeszthetnek.

Csalogassuk kertünkbe a ragadozókat a levéltetvek ellen!

A legökologikusabb megoldás az, ha magunkhoz édesgetjük a levéltetvek természetes ellenségeit, a katicabogarakat, a fátyolkákat, a zengőlegyeket és a darazsakat. Ha ők jól érzik magukat, találnak ennivalót, minden bizonnyal szívesen fognak nálunk „családot alapítani”. És a java még csak azután jön, szó szerint. Hiszen a kis ivadékok még a szüleiknél is hatalmasabb étvággyal rendelkeznek.

A fátyolkák kicsinyei egy hét alatt akár 200 kártevőt is elfogyaszthatnak.

Csak akkor tudnak megmaradni nálunk, ha találnak táplálékot. Ezért érdemes megtűrnünk bizonyos mennyiségű levéltetvet és egyéb kártevőt az udvarunkban, kertünkben. Egy zengőlégy lárva akár 400 levéltetvet is elfogyaszthat élete során. Miután felnő, szívesen időzik, illetve táplálkozik olyan lapos, könnyen megközelíthető, nektárt kínáló virágzatokon, mint a pillangóvirág, rézvirág, kapor, stb. Egy katicabogár élete során akár 5000 levéltetvet is elfogyaszthat. Üvegházakban is fontos segítői a védekezésnek. Virágport is fogyasztanak, ezért vonzó lehet számukra a körömvirág, angyalgyökér, édeskömény, pillangóvirág, cickafarfű, kapor, koriander, stb. Jó néven veszik, ha találnak nálunk menedékhelyeket, levélkupacokat, talajtakaró növényeket, sűrű cserjéket. Ha pedig nem sikerül elég hatékonyan bevonzani őket, akkor sem kell rögtön a permetezőhöz nyúlni, még mindig rendelkezésünkre áll az internet világa és a levéltetű-ragadozók lárváit néhány kattintással megrendelhetjük.

Van egy másik lehetőség a ragadozók vonzására, amihez a felkészülést már télen el lehet kezdeni: Ez pedig a madáretetés.

Ha télen megismertetjük kertünket a cinegékkel, verebekkel, őszapókkal, ökörszemekkel, stb., azután is visszajárnak majd, átvizsgálják növényeinket a kellemetlenkedő rovarok után kutatva. Azzal pedig még tovább növeljük esélyeinket, ha még odúkat és fészkelőhelyeket is találnak nálunk. Ezért csodálatos ez a rendszer, mert figyelembe veszi, hogy a dolgok egymásra épülnek. Egészséges kertet lépésről lépésre lehet csak felépíteni. Ha eltűrünk néhány kártékony rovart, lesznek madárellenőreink, meg rovar „bérgyilkosaink”, mivel ők pedig éppen ilyesfélékkel táplálkoznak. Ha mindent azonnal, vegyszerekkel akarunk megoldani, a hasznos rovaroknak, madaraknak nem marad ennivaló és a számuk tovább zuhan. Emlékezzünk A kis herceg rózsájának talán legfontosabb megállapítására: „-Két-három hernyót el kell tűrnöm, ha meg akarom ismerni a pillangókat. Állítólag olyan szépek.”

Tereljük el a levéltetvek figyelmét!

Csapdát is állíthatunk, vagyis ültethetünk a levéltetveknek, mivel egyes növények, például a legényrózsa, sarkantyúcska, mustár, őszirózsa, dália a szokásosnál is vonzóbb számukra.

Tegyük őket harcképtelenekké! levéltetvek

Oldjunk fel 1 liter vízben 1 teáskanál (enyhe fertőzés esetén), vagy 2-3 teáskanál (erősebb fertőzés esetén) környezetbarát mosogatószert.

Ezt az oldatot juttassuk ki a növényekre, érintve a levelek fonáki oldalát is. Arra érdemes még odafigyelni, hogy hűvösebb, borúsabb napon végezzük el a kezelést, ha erre nincs mód, legalább próbájuk kora reggelre vagy késő estére időzíteni. Amennyiben szükséges, néhány nap múlva megismételhetjük. Egyes növények érzékenyen reagálhatnak a mosogatószeres oldatra, tehát nagyon érzékeny növény esetén először csak egy kis felületet kezeljünk, hogy meglássuk, hogyan reagál.

Vegyük el az étvágyukat az evéstől!

A neemolaj egy hatékony, de meglehetősen kegyetlen megoldás (megzavarja a rovarok életciklusát, csökkenti a táplálkozási képességüket) a rovarokkal szemben. Hatása pedig igencsak széleskörű, a több mint 200 fajta kártevő mellett a hasznos rovaroknak is árthatunk vele. Ezért ajánlott végső esetre tartogatni és kipróbálni előtte a többi lehetőséget. Ha mégis szükséges a permetezés, olyankor végezzük, amikor a hasznos élőlények még vagy már nem aktívak.

Megelőzés

Érdemes elkerülni a túl sok nitrogén kijuttatását, így ugyan a növények zömökebbek lesznek, de ellenállóbbak is. A túlburjánzás a levéltetvek populációjára is ösztönzően fog hatni.

A levéltetvek is élőlények, méghozzá nagyon fontosak. Ha egycsapásra eltűnnének a bolygónkról, – amibe jobb nem belegondolni-, az rengeteg levéltetvek és más apróságok fogyasztására szakosodott faj számára nagyon kellemetlen lenne. A levéltetvek elszaporodása egy tünet, azt jelzi, hogy egyensúlytalanság uralkodik a kertünkben. Durva vegyszerek helyett, amelyek csak fenntartják, esetleg fokozzák a problémát, ösztönözhetnénk inkább kertünk harmóniájának helyreállítását.

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: