A lítium kitermelését még annak ellenére is ellenzik, hogy az Európai Bizottság a napokban stratégiai jelentőségűnek nyilvánította azt. Az EU célja, hogy csökkentse Kína ásványianyag-függőségét, különösen az elektromos járművek és mobil eszközök akkumulátoraihoz kulcsfontosságú lítium esetében – írja a Reuters.
A Jadar-völgyi bánya, ha megvalósul, Európa lítiumigényének akár 90%-át is fedezheti.
„Vannak dolgok, amelyeket pénzért nem lehet megvenni,” nyilatkozta Kokanović. Az ötgyermekes apa, a Gornje Nedeljice faluban működő egyik legnagyobb tejtermelő gazdaság tulajdonosa, egyben a helyi tiltakozások egyik vezető arca. „Üzenem a Rio Tintónak: ne is próbálkozzanak a bánya fejlesztésével, mert abból zavargás lesz.”
A Rio Tinto egyelőre nem közölt pontos dátumot a projekt indulásáról. Azt ígéri a cég, hogy a bánya a lehető legmagasabb környezetvédelmi és emberi jogi normák szerint fog működni. Chad Blewitt, a Jadar-projekt igazgatója szerint „a projekt a legteljesebb átláthatósággal, a legmagasabb környezetvédelmi színvonalon és emberi, jogi követelmények betartásával fog megvalósulni. Az Európai Unió és az Európai Bizottság soha nem mond le ezekről a normákról.”
A vita a lítium körül évek óta tart
A lítiumprojekt azonban már évek óta heves ellenállásba ütközik. A 2022-es tömegtüntetések, valamint az azt megelőző 30 ezer aláírást tartalmazó petíció is azt mutatja, hogy a szerb civil társadalom rendkívül aktív. 2022-ben a kormány visszavonta a Rio Tinto összes kutatási engedélyét. Ám a döntést később a szerb alkotmánybíróság semmissé nyilvánította, és a vállalat ismét engedélyt kapott a tevékenység folytatására.
A kérdés, hogy egy belföldi és nemzetközi jóváhagyással rendelkező projektet miként lehet megállítani, továbbra is nyitott. Az elmúlt hónapok kormányellenes diáktüntetései azonban megmutatták: a szerb társadalomban hatalmas erő rejlik.
Kokanović világos üzenetet küldött a döntéshozóknak: „Azt üzenem nekik: ne is próbálják megkezdeni a kitermelést Jadarban – hacsak nem akarják, hogy ez a kormány villámgyorsan megbukjon.”