0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 16.

Magyar málnafajták érnek ősszel is

Hazánkban a fertődi kutatóállomáson nemesítenek málnát, onnan került ki legismertebb fajtánk, a Fertődi zamatos is. A legújabb málna egyelőre fajtajelölt.

A mindenki által ismert málna kétéves életciklusú növény, az első évben sarjat nevel, amin a második évben fejlődnek ki a termőhajtások, amelyeken virágzik és termést hoz.

Több mint 30 éve jelentek meg azok a málnafajták, amelyek kétszer is érlelnek termést, illetve az első évben virágoznak és teremnek. Utóbbiakat sarjon termő málnáknak nevezzük.

málna
Fotó: Unsplash

Hosszú, meleg, csapadékos őszön a hagyományos málnafajták is képesek még egyszer termést nevelni, de ez nem rendszeres. Az angliai East Mallingban kezdtek egy északi málnafaj bevonásával olyan málnát nemesíteni, amely már az első évben terem. A sarkvidéki szeder alacsony évelő növény, apró rózsaszín virágokkal és gömbölyded, édes gyümölcsökkel, ezt használták az egyik szülőnek.

Mivel a letermett málnavessző vagy hajtás a következő évben már nem hajt ki, ez a tulajdonság nagyon megkönnyíti a termesztést, hiszen a metszés sokkal egyszerűbb.

Ráadásul a vessző repedéseiben meghúzódó kártevők sem találják meg az életfeltételeiket a friss hajtásokon.

A valódi sarjon termő málnák nyár elején virágoznak és fajtától függően július–augusztusban termést érlelnek. A fajtától függő méretű sarjak kifejlődésével a végálló rügy virágrügy lesz, alatta sorban virágrügyek alakulnak ki. A bő termés záloga tehát az, hogy sok és hosszú gyökérsarj fejlődjön a növényen. A folyamatosan fejlődő sarjak nem egyszerre kezdenek teremni, ezáltal a szedésidő elhúzódik, ősz végéig lehet málnát szedni róluk. A bőtermő fajtákon a sarjak rügyeinek fele vagy még több lesz virágrügy, amiből termés képződik. Az első sarjon termő fajta az augusztustól októberig szedhető Autumn Bliss.

Léteznek köztes típusok is, amelyek normál időben teremnek, majd nyár végén egy újabb terméshullámot adnak, ezeket nevezhetjük kétszertermő málnának. Első képviselőjük a Golden Bliss sárga málna, ami június–júliusban, majd augusztustól októberig érik.

Hazánkban a fertődi kutatóállomáson nemesítenek málnát, Kollányi László, Dénes Ferenc és Kollányi Gábor dolgozott, illetve dolgozik ezekkel a növényekkel. Onnan került ki legismertebb fajtánk, a Fertődi zamatos.

Ebben a nemesítőműhelyben született a Julcsi.

Julcsi

Erős növekedésű, akár 3 méteres sarjat hozó fajta, közepesen tüskézett, a tüske kicsi és zöld. Elhajló vesszői miatt támrendszerre van szüksége. Nem fogékony a gombás betegségekre. Gyümölcse közepes vagy nagy méretű, sötétpiros, gyengén fényes. Húskeménysége közepes. Májusban érik, másodtermést szeptember végén, októberben hoz.

A Fertődi narancs ősszel érő gyümölcse kifejezett narancsszínű, az első, nyári gyümölcsök színe inkább a kajszira hasonlít.

Fertődi narancs
Nagyon erős növekedésű, sarjai erősen tüskések, merevek. Gyümölcse nagy vagy nagyon nagy, jó ízű, alacsony savtartalmú, húskeménysége közepes, könnyen szedhető. Nagyon bőtermő.
Fertődi maxima

A legújabb málna egyelőre fajtajelölt, a Fertődi maxima névre hallgat.

 

Nemesítésében a hőséggel és szárazsággal szembeni ellenállás volt a fő szempont, ehhez ázsiai vad fajokat hívtak segítségül. Az új fajta erős, 2,5 méteres sarjakat hoz, vesszői nagyrészt tüskétlenek a fölső részükön. Bogyói nagyok, tompa kúp alakúak, sötétpirosak, és túlérve sem sötétednek meg. Késő ősszel másodtermést nevel.

A Dorka valódi sarjon termő málna.

Dorka

Közepesen tüskézett, hosszú sarjai mereven felállók, ezért nem igényel támaszrendszert. A sok sarj folyamatosan jelenik meg és kezd virágozni, ezzel a fagyokig kitolva az érésidőt.

Nagy gyümölcse sötétpiros, fényes, kemény húsú, jó ízű. Vacokkúphoz tapadása gyenge, ezért könnyen és hatékonyan szedhető.

Érési ideje korai, és a folyamatos sarjképzés hatására hosszú ideig szedhető.

Az Eszterházai kétszertermő jól sarjadzó fajta, mereven felálló sarjai miatt ez sem igényel támrendszert.

Eszterházai kétszertermő

Nevével ellentétben valódi sarjon termő fajta. Augusztus elején kezd érni, és kedvező viszonyok között nagyon sokáig terem. Gyümölcse kerekded, kemény, könnyen szedhető, morzsolódásra nem hajlamos.

A sarjon termő málna kezelése a legegyszerűbb, hiszen csak le kell vágni a sarjakat. A kétszer termő fajtáknál a letermett vesszőket ki kell metszeni késő ősszel. Szerencsére az új fajták kevésbé érzékenyek a betegségekre, erre külön figyeltek a nemesítők.

A málna 700-800 milliméter csapadékot igényel egyenletes eloszlásban, fényigénye közepes.

Termőrügyeit június–júliusban képezi, amibe belezavar a hirtelen lehulló sok eső, a hőstressz vagy a napégés.

Gyors fejlődésük, nagy sarjhozamuk miatt a sarjon termő málnák több tápanyagot igényelnek, mint a vesszőn termők. Legfontosabb a sarjképzés szempontjából az egyenletes nitrogénellátás. Ennek érdekében 3-4 hetente adagoljunk nitrogént. Foszfort csak akkor kell adnunk, ha a leveleken megjelennek a foszforhiány jellegzetes, kicsi, ibolya-bíborszínű elszíneződései, akkor viszont lombtrágyával pótoljuk a hiányt, mert a foszfort lassan veszik fel a növények. Ez a trágyázási mód az intenzív gyümölcsnövekedéskor is előnyös, illetve kimondottan szükség van rá a tápanyagfelvételt megnehezítő, kedvezőtlen körülmények között (pl. szárazság, hideg idő, gyökérkárosodás).

A bogyók szilárdsága szempontjából három tápelem jelentős, a kálium, a kalcium és a szilícium.

A káliumot évente egyszer adjuk ki, mert a növények aktívan veszik fel, a gyökéren keresztüli trágyázással el lehet látni a málnát elég káliummal.

A kalcium felvételét befolyásolja a talaj nedvességtartalma, valamint a felvehetőségét gátló kálium, magnézium, ammónium aránya. Kalciumot legjobb röviddel az érés előtt a gyümölcsre juttatni néhány kezeléssel, ugyancsak lombtrágyaként. A szilícium egyre több készítményben megtalálható, vagy zsurló, csalán fermentálásából nyert saját készítésű oldattal is permetezhetünk.

Ajánljuk még:

Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: