A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy az orosz-ukrán háború kitörését követően döntött úgy Brüsszel, hogy korlátlanul és vámmentesen engedi be az ukrán mezőgazdasági termékeket az Európai Unió területére. Az intézkedésnek köszönhetően ellenőrizetlenül, nagy mennyiségben áramlott be a kétes minőségű ukrán gabona és más mezőgazdasági termékek az EU területére, ellehetetlenítve ezzel a magyar gazdák megélhetését és jövőjét. Ebben a helyzetben a magyar termelők érdekeinek védelmében hazánk behozatali tilalmat vezetett be ezekkel a termékekkel szemben – tette hozzá a miniszter.
Nagy István kifejtette, június 5-én lejárt az ukrán import korlátlan és egyoldalú uniós engedélyezése, és ezután ideiglenesen a háború előtti kereskedelmi megállapodás lép életbe Ukrajna és az Európai Unió között.

Hiába csökken a behozható mennyiség, továbbra sincs semmi garancia arra, hogy az EU-ba érkező import ne ragadjon be a határmenti tagállamokban, újra hatalmas piaci zavarokat okozva. Szintén komoly probléma, hogy a szabályozás továbbra sem jelent megoldást a magyar szempontból egyik legérzékenyebb termék, a kukorica szempontjából, tekintettel arra, hogy a vámtétel nulla. Emellett még a csökkentett kvóták is túlzott versenyelőnybe juttatnák az ukrán termelőket a magyar gazdák kárára, elsősorban a hús- és tojásfélék esetében. Ebben a helyzetben Magyarország továbbra is fenntartja a két éve nemzeti hatáskörben bevezetett behozatali tilalmat, hogy megvédje a magyar gazdák érdekeit. Itt az ideje, hogy Brüsszel végre az európai emberek oldalára álljon Ukrajna mértéktelen és kritika nélküli támogatása helyett – hangsúlyozta a tárcavezető.
Kifejtette,
Ukrajna nem veszélyeztetheti az unió agrárpiacait, amire Brüsszelnek hosszú távú és megnyugtató megoldást kell találnia, amíg ez nem következik be, addig Magyarország fenntartja a korlátozó intézkedéseket – húzta alá Nagy István.