0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. július 16.

Bátran készítsünk palántát

A palántanevelés otthon is megvalósítható, ha rendelkezésre állnak a megfelelő eszközök és ismeretek. A tapasztalat és odafigyelés ugyanolyan fontos palántáknál, mint a konyhában.

Öntözés

Erre a célra tökéletesen alkalmas egy porlasztófejjel rendelkező, már kiürült palack, például egy alaposan kiöblített ablaktisztító-flakon. Töltsük fel kézmeleg vízzel, és azt kipermetezve az öntözés mellett megoldhatjuk a páratartalom optimalizálását is.

halványodó felszínű közeg
Amikor halvány lesz a közeg felszíne, ideje meglocsolni
A jó minőségű ültetőközeg már a halványuló színével is jelzi az öntözés szükségességét.

Természetesen ekkor az elvetett magok még nincsenek veszélyben, nem történt meg a teljes kiszáradás, viszont érdemes minél hamarabb reagálni.

A megfelelő ültetőedénynél leírtaknál már szerepelt a cellák alján található nyílás, melyen keresztül a növény – és ezzel együtt a közeg – számára fölösleges nedvesség el tud távozni és elkerülhető a túlöntözés.

A nagyüzemi palántanevelés során ezeket a tálcákat agrotextíliára helyezik, ami felszívja ezt az elszivárgó nedvességet. A háztartásban ez tökéletesen helyettesíthető egy régi, már kidobásra szánt törölközővel. Ennek segítségével megelőzhető a nagyobb szennyezés a lakásban, akár egy járólapra vagy pultra elhelyezett tálca esetén.

Fény

Ezzel a „hozzávalóval” kapcsolatosan rendkívül megoszlanak a vélemények, és számtalan – akár egymásnak ellentmondó – információt is találhatunk. Ráadásul sokszor jelennek meg olyan értékek, melyek méréséhez nem rendelkezünk eszközökkel.

A legkézenfekvőbb folyamatosan figyelni a növényt és értelmezni a reakcióit.

Ha például megnyúlnak a palánták és vékony a száruk, akkor azzal jelzik, hogy számukra kevés a fény. A tálca fölé állított asztali vagy állólámpa napi néhány órás üzemeltetésével ez már pótolható is. Ha az ablak irányába, egyöntetűen dől a teljes állomány, akkor azt jelzi, hogy a számára szükséges fény csak az egyik oldalról érkezik.

Ha még időben átfordítjuk a tálcát, akkor a palánták további zavar nélkül, függőlegesen fejlődnek tovább.

Hőmérséklet

A legtöbb zöldségmag csírázásához 20-30 ºC szükséges. Ez gyakorlatilag egy lakás hőmérséklete, így ezzel kapcsolatosan semmi pluszfeladatunk nincs.

Viszont amikor már kibújtak a növények, ez a hőmérséklet már sok nekik, általánosságban elég a 10-15 ºC is. Ekkor kell keresnünk egy olyan helyet, ami kevésbé fűtött és meleg.

Tökéletesen alkalmas lehet lent a földön, a radiátortól távolabb eső járólap vagy linóleum. Ha esetleg ez a hely még világos is, akkor meg is van a további neveléshez legalkalmasabb terület.
paprika palánták jelölése piros színnel
Mindenképp jelöljük meg a különböző fajtákat, mert palántaként nem különböztethetők meg egymástól

Az apró fogások közül nem elhanyagolható a jelölés. Hiszen például palántakorban minden paprika egyforma.

Ha több fajtát is vetettünk, akkor csak a megfelelő azonosítás segítségével előzhető meg a későbbi zűrzavar.

Ehhez szintén felhasználható a ház körül fellelhető minden kincs, lehet az akár különböző színű szigetelőszalag vagy bármilyen feliratozás.

A lényeg, hogy ültetéskor egyértelműen vissza lehessen követni, hogy éppen milyen fajta növény van a kezünkben.

A leírtak szerint elkészített palántákat később még cserepekbe kell ültetni, ezzel biztosítva a további fejlődésüket. Erről a következő számban osztanám meg tapasztalataimat.

Addig is sok sikert kívánok mindazoknak, akiket talán sikerült meggyőznöm arról, hogy a palánták készítése nem is olyan bonyolult folyamat.

Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: