A gyümölcsimportot a banán, a narancs és az ananász uralja. Csak banánból közel 6 millió tonnát importáltak az EU-tagállamok, ami 2016-hoz képest hét százalékos növekedés. Narancsból valamivel több, mint egymillió tonna, ananászból 941 ezer tonna volt a behozatal, ami mindkét gyümölcs esetében 11 százalékos többlet az előző évhez képest.
Nőtt az almabehozatal is, egy százalékkal, ami 448 ezer tonnát jelet, avokádóból pedig még ennél is többet, 486 ezer tonnát importált, ami 9 százalékos növekedés.
A harmadik országokból vásárolt zöldségféléknek tavaly több mint az egynegyede, mintegy 570 ezer tonna paradicsom volt, ami 8 százalékkal haladta meg a 2016. évit. A termésnek több mint 70 százaléka Marokkóból származott.
Jelentősen, 14 százalékkal nőtt a burgonyaimport is, és így 2017-ben meghaladta a 430 ezer tonnát. A vöröshagyma behozatala 8 százalékkal, 243 ezer tonnára nőtt tavaly az előző évihez képest.
A statisztikai adatokból kiderül, hogy a zöldségbehozatal igen koncentrált, csak néhány termékre (pl. paradicsom, burgonya) összpontosul, amíg a gyümölcsimport nagyon változatos képet mutat.


