Minden idők legmelegebb májusán vagyunk túl – mondta Joachim Rukwied, a Német Parasztszövetség elnöke a Bild am Sonntagnak. Az ország északi és keleti részein a gabonatáblák kiszáradtak. A prognózisok szerint szerint 50-60 százalékos terméshozam kiesésre számíthatnak a gazdák, sőt helyenként teljes veszteség várható – ismertette az elnök.
Az idén tavaszi szokatlanul száraz, nyári meleget hozó időjárás terméskiesést okozott a kalászos gabonáknál a Baltikum országaiban is, és szakértők szerint Németország kalászos gabonatermése várhatóan 6,5 százalékkal, 22,89 millió tonnára esik vissza az aszály miatt.
Ruckwied intézkedéseket sürgetett a lapnak adott interjúban. Javaslata szerint a törvényhozásnak engedélyezni kellene, hogy a gazdák adómentesen képezhessenek készpénztartalékot a jövőbeni jövedelemkiesések és veszteségek kompenzálására. Ezt a vésztartalékot később megadóztathatnák, amennyiben nem használták fel a gazdák a hozamveszteség kompenzálására – tette hozzá.
Az interjúban az elnök a Reuters szemléje szerint arra is kitért, hogy a farkas újrahonosodása Németországban ugyancsak komoly kihívást jelent majd a gazdáknak, ezért engedélyezni kellene számukra, hogy szükség esetén kilőhessék a vadakat.


