0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. szeptember 15.

Csalfa, Kávé, Hilda, a pompás tarka tehenek

A XII. Kaposvári Állattenyésztési Napok (KÁN) pénteki napján a kettőshasznú magyartarka fajta show bírálat három kategóriában került megrendezésre. A bírálatot Vágó Barnabás és Mezősi Attila a Magyartarka Tenyésztők Egyesületének küllemi bírálói végezték.

A bírálaton elhangzott, hogy a 2002-ben az országgyűlés által nemzeti kincsé nyilvánított magyar tarka veszélyeztetett fajta. A magyartarka  kettős- és húshasznosítású marha- a kettős hasznosítás azt jelenti, hogy a tej és hústermelés miatt egyaránt tenyésztik. A hegyi fajtacsoportba tartozik, kialakításában döntő szerepet játszott a svájci Simme-folyó völgyéből származó szimentáli fajta. A magyar szürke és a szimentáli fajtaátalakító keresztezés eredménye, amely a XIX. században kezdődött és a két világháború között fejeződött be.

Tejtermelésben a Holstein frízzel kell felvennie a versenyt, ami nem egyszerű feladat, hiszen a 3-4 ezer literes termeléskülönbséget -a jelenlegi árviszonyok között- nehéz kompenzálni, a bikaborjak és selejt tehén vágóállatként való jobb értékesítési lehetőségeivel.

A showbírálat első kategóriája a vemhes üszők voltak. A versenyre még Stájerországból is érkeztek impozáns állatok. Vágó Barnabás bírónak nem volt könnyű dolga, a 10 állat sorba állítása és szemrevételezése után öt állatot is díjazott, így a nyertes és a második helyezett mellett, a képzeletbeli dobogó legalsó fokain, három harmadik helyezett üsző állt. Az elsőborjas tehén és a többször ellett tehén kategóriájában egy-egy első és második helyezés került kiosztásra. Végül a tenyésztési nagydíjért versenyzett a három, kategóriájukban győztes tehén, Csalfa, a vemhes üsző, Hilda, az elsőborjas tehén és Kávé, a többször ellett tehén. A díjat végül a Húshasznú Bt. 131-es katalógusszámú tehene, Hilda nyerte meg, szép tőgyalakulása miatt.

Vágó Barnabás elmondta, hogy a bírálat nagy kihívás volt, hiszen a szakma krémjét képviselő, gyönyörű állatokat kellett rangsorolnia.

A díjátadó ünnepségen a Magyartarka Tenyésztők Egyesülete három különdíjat osztott ki. Díjat kapott Rongits Ferenc, máriakálnoki tenyésztő, a színvonalasan felkészített és felvezetett magyartarka vemhes üszőért, a Kaposvári Egyetem, a Tenyésztési Program magas szintű végrehajtásáért és a Stájerországi Szarvasmarha Tenyésztő Egyesület, a kiállításon bemutatott vemhes üszőiért.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu