A vetőmag-választás több, mint a szép fotók és dizájnos tasakok böngészése. Íme a legfontosabb szempontok, mire figyeljünk a vásárláskor?
Ha tavalyról maradtak vetőmagok, magvásárlás előtt érdemes „csíráztatási próbát” végezni. Tegyünk pár szemet nedves papírtörlő közé egy lezárt nejlonzacskóba. Ha 5-6 nap után kevesebb, mint fele indul meg, inkább vegyünk friss készletet.

Az F1 jelzésű magok nagy hozamúak és ellenállóak. ha sok termést szeretnénk, ez a jó választás, viszont, ha magot is szeretnénk majd fogni, akkor nem ez a jó választás, mert a következő nemzedék nem örökíti az anyanövény tulajdonságait. Ha a magfogás és a biodiverzitás a cél, válasszunk tájfajtákat.
A klímaváltozás miatt nagy az érdeklődés a rezisztens fajták iránt. Keressük a kórokozókkal szembeni ellenállóságra utaló kódokat. Ezzel rengeteg bosszúságtól és permetezéstől kíméljük meg magunkat.
A fajtákat, mindig a lehetőségeinkhez válasszunk, gondoljuk át, mi fér el a kertünkben, a magas ágyásban, vagy a teraszon. Például a folytonnövő paradicsom 2 méteresre is megnő, míg a determinált, bokros fajták cserépben is jól érzik magukat.

Nem minden kezeletlen mag bio, de minden bio mag kezeletlen
A bio vetőmagok témája manapság az egyik legfontosabb kérdés a tudatos kertészek körében. Igaz, sokan felteszik a kérdést, hogy megéri-e a magasabb árat fizetni a magért, ha a végén úgyis én nevelem fel a növényt vegyszermentesen? A válasz a növény „születésében” és a fenntarthatóságban rejlik.
Az anyanövényt, amelyről a magot fogták, legalább egy, de az évelőknél több generáción keresztül ökológiai gazdálkodásban nevelték. Nem kapott szintetikus műtrágyát vagy felszívódó növényvédő szereket.

A másik nagyon fontos érv a csávázásmentesség. A magokat nem vonják be gombaölő szerekkel, csávázószerekkel, amelyek gyakran élénk pink vagy zöld színűvé teszik a hagyományos magokat.
Vásárláskor keressük a hitelesítő szervezet kódját, Magyarországon ez általában a HU-ÖKO-01 vagy HU-ÖKO-02.
Akik először váltanak bio magokra, ne feledjék, hogy a növénynek a földben is bio segítségre körülményekre lesz szüksége. Komposzt vagy érett marhatrágy használata ajánlatos a műtrágya helyett, hogy a magban rejlő természetes potenciál maximálisan kiteljesedhessen.
Ritka és érdekes fajták
Ha nem a jól bevált fajták mellett, valami újdonsággal is gyarapítanánk kertünk kínálatát, és kulináris kalandozásra vágyunk, próbáljunk ki különlegességeket.

A ’Candy Cane Red Apple’ édes paprika csíkos levelű és a termése is csíkos, finom és dísznövényként is megállja a helyét a teraszon. A ’Romanesco’ karfiol geometrikus formájával és világoszöld fejeivel hívja fel magára a figyelmet. Lenyűgöző látványt nyújtanak a tányéron és a kertben egyaránt, az íze pedig diósabb, krémesebb a sima karfiolnál.
A ’Queen Red Lime’ Rézvirág (Zinnia) a profi virágkötők kedvence. Tompa antik-rózsaszín sziromlevelei a közepük felé lime-zöldbe hajlanak. Rendkívül tartós vágott virág. A kék méhfű (Cerinthe major ’Purpurascens’ a kertnek misztikus hangulatot ad az ezüstös-kék leveleivel és sötétlila, harang alakú virágjaival, és imádják a méhek. A csokoládéillatú pillangóvirág (Cosmos atrosanguineus), bár gumós növényként is kapható, de magról is nevelhető egyes hibridje. Mélyvörös, már-már barna virágai valóban kakaóillatot árasztanak a délutáni napsütésben. A ’Black Prince’ Tátika (Antirrhinum) sötétlila, szinte fekete virágai és bordó szára akkor érvényesül igazán, ha világosabb növények mellé ültetjük. Ez csak néhány a gazdag választékból.




