Szerző: Molnár Balázs
A növényevő hüllőkről hallva arra gondolunk egyből, hogy olyan állatok, amik az eredeti élőhelyükön különféle leveles növényeket, virágokat, valamint gyümölcsöket fogyasztanak és az evolúció során az emésztőrendszerük is ennek megfelelően alakult ki. Ugyanakkor vannak például nagyobb testű sivatagi élőhelyű gyíkok, amelyek a száraz növényi részek elfogyasztására specializálódtak. Ezért is fontos, hogy tisztában legyünk, milyen állatunk is van pontosan, milyen növények közül válogathat a természetes élőhelyén, illetve milyen mennyiségben fogyasztja azokat. Ezek a hüllőfajok elsősorban a trópusokon élnek, ahol akár 40-50 féle növényből tudnak válogatni egyszerre. Ez a fogságban tartott egyedeknél nehezen megoldható. Ezért is fontos feladat a tulajdonos számára, hogy olyan diétát állítson össze, ami tartalmaz minden tápanyagot, amire szüksége van az állatának a normális életműködéshez.
Egy jó diéta összetétele
Alapvető, hogy a táplálék minél nagyobb arányban tartalmazzon leveles zöldségeket, kevesebb gyümölcsöt és elenyésző mennyiségben egyéb kiegészítő táplálékokat. Legnagyobb arányban a leveles zöldek és a zöldségek szerepelhetnek, ezek általában 30-70 %-át tehetik ki a „tálunknak”. Ezt követik a különböző zöldségek 10-15 %-kal, végül a kiegészítő táplálékok elenyésző mértékben. Emellett kiemelkedően fontosak a különféle vitamin-, ásványianyag-készítmények.

Fotó: Molnár Balázs
Leveles zöldek és zöldségek
Ezek elsősorban a különböző „gazok”: tyúkhúr, lóhere, pitypang, útifüvek, árvacsalán. Adhatunk kelkáposztát, szőlő- és málnalevelet, fehérrépa- és cukorrépa levelét is Zöldségek közül pedig kedvelt a zöldborsó, spárga, édesburgonya, szójabab, cukkini, sütőtök, brokkoli.
Gyümölcsök
Csak kisebb mennyiségben legyenek jelen a diétában, mivel a hüllők számára kedvezőtlen tápanyag-összetételük van, legtöbbször magas a cukortartalmuk. A magas víztartalmuk segíthet a dehidratáció elkerülésében az állatunk számára.
Kiegészítő táplálékok
Ide tartozik minden olyan növényi és állati eredetű takarmány, amelyek csak alkalmilag és csak kis mértékben lehetnek a táplálékkeverékben. Ezeket legtöbbször akkor adjuk, ha nem jutunk megfelelő takarmányhoz. A hüllők számára gyártott száraz tápok mellett ilyen például a főtt rizs és a nyúltáp is.

Fotó: Molnár Balázs





