A Földművelésügyi Minisztérium minden lehetséges módon támogatta a konyhakert program megvalósulását, kezdte köszöntő beszédét Szakáli István Lóránd agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős helyettes államtitkár. Örvendetes, hogy a pályázó települések és a kertművelők száma egyaránt növekedett.
Igényes, környezetükről felelősen gondolkodó, szorgalmas embereket gyűjt össze a program, akik az egyszerű és kézenfekvő „befüvezett” kertváltozat helyett a munkaigényes konyhakert művelését választották.
A helyettes államtitkár javasolta, hogy jövőre még több településre el kellene juttatni a program üzenetét, és köszönetet mondott Kovács Szilvia programigazgatónak, hogy ilyen lelkesedéssel, fáradhatatlanul küzd a verseny fennmaradásáért.
Kovács Szilvia, Karcag város alpolgármestere, a program igazgatója rövid visszatekintést adott az elmúlt öt évről. Hét országból 534 településről neveztek eddig kertművelők, idén az USA-ból is jelentkeztek. A fő cél mégis az, hogy a hazai településeket és a környező országok településeit vonják a versenybe. Az öt év alatt összesen 266 országos díjat osztottak ki, és több mint kétezer önkéntes zsűritag segítette a munkájukat.
Az idén 366 településről, mind a 19 megyéből érkeztek nevezések. Összesen 2351 kertet neveztek, ahol hozzávetőleg 16 ezer ember több mint 1,7 millió négyzetméteren gazdálkodott. A hét versenykategória közül évről évre a normál kertkategóriában vesznek részt a legtöbben, idén 992-en.
Örvendetes a közösségi kertek fejlődése, idén 90 óvoda, 15 általános iskola és 92 középiskola mérettetett meg, ezen kívül civil szervezetek, közösségi kertek neveztek.
Az öt év alatt tudatosabbá váltak a kertművelők, igen sokan készítenek vetési tervet, saját maguk szaporítják a növényeket, sok esetben tájfajtákat termesztenek, természetes védekezési módokat használnak, illetve a növénytársításkor is figyelembe veszik a növényvédelmi szempontokat. Ezen kívül a kertek zöme madár- és rovarbaráttá vált az évek során a meghirdetett programoknak köszönhetően. Örvendetes, hogy a versenyzők jó példája nyomán 9432 kertet vontak művelés alá.
Kovács Szilvia meghirdette a 2018-as konyhakert versenyt, melynek kiemelt programja a termőföld és a talaj védelme lesz. A szervezők ezzel szorgalmazzák a talajjavító anyagok, talajvédelmi technikák, szerves tápanyagok (pl. komposzt) használatát és a művelési módok helyes megválasztását.