A talaj szerkezetének megőrzése és a talajélet védelme érdekében egyáltalán nem mindegy, hogy milyen művelőeszközöket használunk. A korszerű ásógépekkel kevesebb menetben készíthetjük elő a magágyat, és használatakor akár 40 százalékkal is csökkenthetjük a talajművelési költséget.
A FruitVeB Makón rendezett gyökérzöldség-termesztési szakmai napján a közeli Kövegyen azt mutatta be az Agroskill Kft., hogy az egyszer tárcsázott búzatarlón milyen minőségű talajt hagy maga után a duplarotoros, aktív meghajtású Imants ásógép. Láthattuk, hogy a gabonaszár egy része a talajfelszín közelében maradt, ez azonban nem akadályozza a nagymagvú növények egyenletes vetését és kelését. Ugyanakkor
Kis Pál ügyvezető szerint például a gyökérzöldségek precíziós vetése esetében nem célszerű az őszi szántást elhagyni, a tavaszi ásógépes műveléssel azonban így is több munkaműveletet megtakaríthatunk.
Az ásógép előnye, hogy nem forgatja, hanem a művelés mélységében keveri a talajt, nem szárítja ki, nem porosítja a talajfelszínt.
A munkaműveletek számának csökkentésével kevésbé rombolja a talajszerkezetet, jobb lesz a talaj vízháztartása és nem alakul ki eketalp, és barázdát sem hagy. Kisebb teljesítményű erőgép is elég hozzá.
A szerves anyag bedolgozása után is teljesen egyenletes talajminőség érhető el vele, ezért is kezdték először a növényházakban, igényes és drága zöldségkultúrákban alkalmazni.
Használatának előnye számokban is kifejezhető: 10-20 százalékos hozamnövekedés érhető el vele és akár 40 százalékos csökkenthető a talajművelés költsége.
Kombinálható talajlazítóval, így kukoricatarlón akár egy menetben is tudunk a búza vetéséhez alkalmas területet előkészíteni. Sőt, akár vetőgép is kapcsolható hozzá.
A korszerű művelőeszközök használata a gyomirtó szerek visszaszorulása miatt is figyelem középpontjába kerül. Így különösen jó szolgálatot tehetnek a bakhátművelők, avagy a gyomperzselő gépet is, amelyekre szintén láthattunk példát a Makóhoz közeli bemutatón.