0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 14.

Idehaza is tonnaszám kerülhetnek a kukába a meseszép virágok

Hollandiában a világ legnagyobb virágpiacán már milliószám dobják ki az eladhatatlan virágokat és hazánkban is mattot adhat a dísznövényeseknek a járvány. A virágboltok 85%-a már bezárt. Anyák napja, ballagás, családi ünnepségek, temetés, kertépítés, dísznövények telepítése, közterek szépítése, faültetés. Ezek most mind-mind háttérbe szorultak, vagy kiszámíthatatlan időre halasztódnak.

A díszkertészeti szakmában dolgozók többségét a lehető legrosszabbkor érinti a járvány, mondta Dr. Orlóci László. A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke hozzátette, az ágazatban dolgozók jelentős része 9 hónapig dolgozik a növényekkel, majd a tavaszi 3 hónapban az értékesítés időszakában tudja a megélhetését biztosító és a következő év indításához kellő anyagi javakat élőteremteni. Értékesítés hiányában azonban a növények hamarosan hulladékká válnak, így a bevételkiesést sem lehet majd pótolni.

A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete felmérése szerint a drasztikusan lecsökkent kereslet és a kereskedelmi egységek nyitvatartási korlátozása miatt az ágazatot érő veszteség mintegy 174 milliárd forintot tesz ki.

Boros Attila a Virágkötők Egyesületének vezetője ismertette, hazánkban mintegy 8000 virágüzlet működik 24 ezer munkavállalót foglalkoztatva. Forgalmuk 80 %-a élő növényből áll, amelyre a kereset oly drasztikusan visszaesett, hogy az üzletek 85 %-a bezárt és a jövőképük is bizonytalanná vált. A szakember szerint

fontos volna, hogy azonnali segítséget kapjanak hasonlóan azon ágazatokban dolgozókhoz, akikre vonatkozik a kormány március 17-én bejelentett gazdasági intézkedése, a járulék és adócsökkentés vagy mentesség.

Az ágazat jövőjét pedig egy vírus utáni időszakra vonatkozó újrakezdési gazdasági mentőcsomag biztosíthatná.

Treer András a Flora Hungaria Nagybani Virágpiac szakmai igazgatója elmondta, ahogyan egész Európában úgy idehaza is mélyrepülésben van az értékesítés.

Az utóbbi napokban a vágott virág, cserepes dísznövény és virágkötészeti kellék területén is 80-90%-os volt a keresletvisszaesés.

Az egynyári palánta és balkonnövény iránt van leginkább kereslet, hiszen a tavasz a kertekbe csábítja az embereket. Azonban a vágott virág és a cserepes dísznövény hazai és import termék értékesítése alacsony volumenű, mivel a kereskedők, virágüzletek óvatosak a rendelésnél, félnek attól, hogy eladatlanul a komposztban végzik a növények.

Boross Dávid a Magyar Kertészeti Árudák Egyesületének elnöke ismertette, hogy hazánkban mintegy 400 kertészeti áruda működik, körülbelül 3500 munkavállalót foglalkoztatva. Számukra

a nyitvatartási lehetőség megmaradása a legfontosabb jelenleg.

Ugyan az utóbbi napokban 60-70 %-kal csökkent a forgalmuk, ám bíznak abban, hogy ha nyitva maradhatnak, akkor a termelőktől át tudják venni az árut és az értékesítésből származó bevételek, ha jelentősen lecsökkennek is, de legalább a munkabérek kitermelésére elegendőek lehetnek. Így megőrizhetők lennének a munkahelyek.

Bíró Zoltán a dísznövénykertészeket képviselve hangsúlyozta, hogy azonnali kárenyhítésre van szükség.

Magyarországon mintegy 2000 családnak ad megélhetést a dísznövények előállítása. 8-10 hónapnyi munka után most érkeztek el az értékesítés fő időszakához. Árbevételük 60-70%-a csak ezekben a hónapokban tud realizálódni.

Ha nem tudják eladni a dísznövényeket a kertészetek, akkor nem csak a jelenlegi megélhetésük kerül veszélybe, hanem a jövőjük is.

Ráadásul sokan hitelből tudják csak finanszírozni évről-évre a termeléshez kellő anyagok beszerzését. Bevételek hiányában viszont a hitelek is bedőlhetnek.

Egyelőre jó hír viszont, hogy a táj- és kertépítészek csaknem zavartalanul tudnak dolgozni, a dolgozóikat meg tudják tartani – mondta Lukács Zoltán a Magyar Díszkertészek Szövetsége vezetőségi tagja.

Az építőipari megrendelések tekintetében nincs visszaesés, ám a munkákat lassíthatja, hogy a beépítendő anyagok beszerzése, importja és szállítása akadozik ( kerítések, támfalak, burkolóanyagok ).

Negatív tendencia viszont, hogy a magánkertekből érkező és az önkormányzati megrendelések egyaránt 20%-al estek vissza, holott ezen munkálatok zavartanalul tudnának teljesülni.

A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének frissen kiadott közleménye szerint a koronavírus járvány okán kialakult helyzet és a gazdasági folyamatok, súlyos veszélybe sodorják a hazai egynyári-, balkonnövény-, vágott virág- és díszfaiskolai termesztőket, kertészeti árudákat, a kertépítőket, virágkereskedőket, akik a kialakult helyzet miatt teljes tőkéjüket is elveszthetik.

Ez a dísznövénytermesztéssel foglalkozó kertészetek a tervezett bevételeiknek a 69 %-át, a kereskedelemi és zöldfelületi szolgáltatást végzők a tervezett bevételeiknek a 70 %-át veszíthetik el.

Az ágazat legmeghatározóbb tevékenysége a termesztés. A tervezett bevétel elmaradásaikat a vágott virág termesztők 85, az egynyári-, és balkonnövény termesztők 80, a díszfaiskolai termesztők 50 % körül becsülik.

A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete a dísznövényágazatot érő gazdasági következmények enyhítéséről, átmeneti fizetési könnyítésekről és a beavatkozás egyéb lehetőségeiről sürgős és megnyugtató intézkedéseket vár az Agrárminisztériumtól és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarától.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu