
Az emberi szervezet folyadékpótlására a legideálisabb a víz, bár ennek nincs íze, és kalóriatartalma sem.
Főleg az előbbi ok az, ami miatt a víz helyett mást használunk folyadékpótlásra, jobb esetben például gyümölcsleveket, rosszabb esetben olyan cukrozott, vagy mesterséges italokat, melyek ízletesek, ám élettani szempontból kevéssé előnyösek.
Sok ásványvizet fogyasztunk, és a fogyasztás tovább nő

A Nemzetközi Palackozott Víz Szövetség adataiból kiderül: 2020-ban 118 liter volt hazánkban az egy főre jutó palackozott víz fogyasztás, amivel hazánk a 13. helyen szerepel azon a listán, melyen az egy főre jutó adatok alapján rendezték sorba az országokat. A Magyar Ásványvíz, Gyümölcsé és Üdítőital Szövetség adatai szerint ennél egy kicsivel kevesebb, 117 liter volt Magyarországon az egy főre jutó ásványvízfogyasztás, ami egyben azt is jelenti, hogy Magyarországon a palackozott víz-forgalom jelentős részét az ásványvizek teszik ki.
„A 2020-as év fogyasztási adatai elmaradtak a 2019-es rekordévtől, amikor 131 liter volt az egy főre jutó fogyasztás, ám 2021-ben újra növekedésnek indult a piac.
Úgy gondoljuk, hogy az utolsó negyedév eladása is hasonló lesz, így 2021-ben az ásványvíz fogyasztás mértékét 120 liter/fő értékre becsüljük” – közölte a Pénzcentrum megkeresésére a Magyar Ásványvíz, Gyümölcsé és Üdítőital Szövetség.

Csapvíz, vagy ásványvíz?
A Pénzcentrum megkérdezte Moharos Melindát, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) Kommunikációs Bizottságának elnökét arról, hogy jár-e egészségügyi előnnyel az, ha ásványvizet fogyasztunk csapvíz helyett?
A szakember válaszából kiderült: az ásványvizek – mint nevük is jelzi – a csapvízzel ellentétben tartalmaznak ásványi anyagokat, emellett csak védett felszín alatti rétegből származhatnak, de Magyarországon a csapvíz is nagyon jó minőségű (a legtöbb helyen).
Ezért egészségünk szempontjából nem az a fő kérdés, hogy csapvizet, vagy ásványvizet iszunk, hanem az hogy vizet iszunk-e, vagy üdítőitalokat, alacsony gyümölcstartalmú italokat, esetleg energiaitalokat, melyeket sokat folyadékpótlásként fogyasztanak, ám utóbbiak végképp nem arra valók…
Moharos Melinda kiemelte, hogy bár a csapvíz többnyire jó minőségű hazánkban, ám a régi házak elavult csővezetékei ennek minőségét képesek jelentősen rontani, ezért érdemes bevizsgáltatni a csapvizet.
„Mivel az ásványi anyagok az ásványvizekből igen jó hatásfokkal szívódnak fel, érdemes cserélgetni a fajtákat. Arra is figyelni kell, hogy ha valakinek nátriumszegény diétát írtak elő, akkor ne csak az étkezésekor figyeljen erre, hanem amit vizet fogyaszt, az is legyen nátriumban szegény” – tanácsolta Moharos Melinda.