A Washingtoni Állami Egyetemhez (WSO) tartozó Paul G. Allen Globális Egészségügyi Iskola kutatócsoportja olyan tüskefehérjét talált a Khosta-2-nek elnevezett, denevérekből kimutatott vírusban, mely képes az emberi sejteket megfertőzni, és rezisztens mind a monoklonális antitestekre, mind a COVID-19 ellen oltott személyektől származó szérumra. A Khosta-2 és a SARS-CoV-2 is a Sarbecovírus alnemzetségbe tartozik a koronavírusokon belül - írja a ScienceDaily.

Letko elmondta, hogy
a Khosta-2 megerősíti egy univerzális vakcina létrehozásának szükségességét, mely az összes Sarbecovírus ellen védelmet képes nyújtani, nem csak a SARS-CoV-2 variánsai ellen.
Letko elmondása szerint már több csoport is dolgozik azon, hogy létrehozzanak egy ilyen univerzális vakcinát. „Sajnos sok jelenlegi vakcinánk csak bizonyos vírusokra van tervezve, melyekről tudjuk hogy képesek megfertőzni az emberi sejteket, vagy amelyikről úgy gondoljuk, nagyobb az esélye hogy megfertőz minket. De ez egy olyan lista, amelyik folyamatosan változik. Ki kell szélesítenünk ezeknek a vakcináknak a tervezését, hogy védjenek a Sarbecovírusok ellen is.”
Miközben több száz Sarbecovírust fedeztek fel az elmúlt években, főként ázsiai denevérekben, a többségük nem képes emberi sejteket megfertőzni. A Khosta-1 és Khosta-2 olyan vírusok, melyeket 2020 vége felé írtak le oroszországi denevérekből, és először úgy tűnt, nem jelentenek veszélyt az emberekre.
Letko elmondása szerint

Ezután azt vizsgálták, hogy a jelenlegi oltások képesek-e védelmet nyújtani az új vírus ellen. A COVID-19 ellen beoltott emberekből származó szérumot használva a kutatócsoport azt látta, hogy a Khosta-2-t a jelenlegi vakcinák nem semlegesítik. Olyan emberek szérumát is tesztelték, akik az omikron variánssal fertőződtek, de az antitestek szintén hatástalanok voltak.
Letko szerint
az új vírusból szerencsére hiányzik néhány olyan gén, amelyről úgy vélik, hogy hozzájárulnak az emberi megbetegedésekhez.
Fennáll azonban annak a veszélye, hogy a Khosta-2 rekombinálódik egy másik, a SARS-CoV-2-höz hasonló vírussal.
Letko rámutatott arra, hogy a COVID-19 betegséget okozó vírus képes visszaszivárogni a vadon élő állatokba (erről korábban itt, itt és itt írtunk). Márpedig ha ezekben az állatokban már ott vannak más vírusok, mint például a Khosta-2, amelyek potenciálisan veszélyes tulajdonságokkal bírnak, akkor csak idő kérdése, hogy mikor jön létre egy olyan új mutáns kórokozó ezek kombinációjából, mely még veszélyesebb az eddigieknél.