
A prototípusnak kezdetben csak egy szedőkarja volt, de rájöttek, hogy így nem lehet az emberi munkaerő sebességét elérni, ezért fejlesztették tovább és látták el két karral. A vágó műveletet végrehajtó egység pedig korábban túl nagy volt, nehezen tudott manőverezni a növény száránál, így áttértek egy kompaktabb ollóra.

A gyakorlati tesztek során látható, hogy termelők és vásárlóik igénye eltér a leszedett paradicsom érési állapotával kapcsolatban. Ezért
a robotokban beállítható az a színskála, ami alapján a szedés történik. Ez a változtatható színskála akkor is nagy segítség, ha például a vártnál gyorsabb az érés és erősebb a bogyószín.
A GRoW paradicsombetakarító robotokat képviselő és forgalmazó, a nemzetközi piacon is jelen lévő Dipper vállalat stratégiai igazgatója szerint a robot készen áll a szélesebb körű piaci bevezetésre. Céljuk, hogy Hollandiában, Belgiumban és Franciaországban több paradicsomhajtató vállalkozásnál munkára fogják. Ez a robot önállóan halad, útvonalváltáskor azonban támogatásra szorul. Számítások szerint öt robot mellé kell egy irányító ember, aki felügyeli a sorváltásokat és utasítja a robotokat a teli ládák elszállítására, illetve a minőségellenőrzésre. Egy robot átlagosan egy négyzetméterre vetítve 15-20 eurós beruházást igényel, ami a jelenlegi komissiózási sebesség mellett négy-öt év alatt megtérül. Előnye, hogy az emberi munkaerővel ellentétben éjjel-nappal bevethető. Alternatív finanszírozási modellekről is tárgyalnak a termelőkkel, és felmerült a robotok bérlési lehetősége is.

Felmerül természetesen az is, hogy hány éven át képes egy robot üzembiztosan dolgozni és milyen üzemeltetési költségek társulnak hozzá. Ennek megoldására szerviz- és karbantartási szerződést kötnek, ez szavatolja, hogy a robot legalább tíz évig naprakész és használható marad.
(Forrás: www.onderglas.nl)