Gianni Pes és Michel Poulain kutatók fedezték fel az első ilyen területet, (melyet Kék Zónának neveznek), a koncepcióra pedig Dan Buettner épített, aki további régiókat azonosított, és kiterjedt kutatásokat végzett ezekről a közösségekről.
Ehelyett a „tulajdonságok összekapcsolt hálójának köszönhetően virágoznak, amelyek miatt az emberek a helyes dolgokat teszik, és elkerülik a helytelen dolgokat” – számolt be korábban az Insider. Mit tanulhatunk tehát azoktól a helyektől, ahol az emberek a legtovább élnek?
Szardínia, Olaszország
Az olaszországi Szardínián található falvak egy csoportja volt az első Kék Zóna, amelyet azonosítottak, miután a kutatók megállapították, hogy itt a legmagasabb a 100 évesnél idősebb férfiak száma. Ez a régió olyan férfi pásztorok otthona, akik jellemzően napi öt vagy több kilométert gyalogolnak a hegyekben, elsősorban növényi alapú étrendet követnek, és mértékkel fogyasztják a helyi Cannonau bort. A régió erős családi értékeiről ismert, ahol az időseket megbecsülik, és a család minden tagjáról gondoskodnak.
Okinawa, Japán
A japán Okinawa otthont ad a világ leghosszabb életű nőinek. Lakói olyan szuperélelmiszereket fogyasztanak, mint a tofu, a miso és a tengeri moszat, valamint a japán „ikigai” fogalma szerint élnek, amelyet úgy határoznak meg, mint egy olyan motiváló erőt, amely az embereknek céltudatosságot ad, és azt, amit az ember a világnak adni tud. Buettner szerint ez is szerepet játszik a lakosok hosszú életében.
A sziget a „moai” hagyományáról is ismert, amely magában foglalja az erős társadalmi hálózatokban való életet. Ezek a hálózatok már gyermekkorban kialakulnak, amikor is általában öt gyermekből álló csoportokat alkotnak, és egyfajta második családként fennmaradnak felnőttkorban is.
Loma Linda, Kalifornia, Egyesült Államok
Az Egyesült Államokban, a kaliforniai Loma Linda egyes lakói átlagosan 10 évvel tovább élnek, mint az amerikaiak átlaga. A közösség, ahol a legnagyobb a hetedik napi adventisták, (egy protestáns keresztény felekezet), koncentrációja az Egyesült Államokban, közvetlenül a Bibliából vett növényi alapú étrenden él, amely magában foglalja a gabonafélék, diófélék és hüvelyesek fogyasztását. Az adventisták nem dohányoznak és nem isznak alkoholt, és általában késő estig aktívak maradnak. Valamint egyes adventisták számára tilos a vörös hús (különösen a sertéshús), a kagylók, a finomított élelmiszerek és a koffein fogyasztása is.
Nicoya, Costa Rica
Közép-Amerika ezen részén a várható átlagéletkor a világon az egyik legmagasabb, 85 év, annak ellenére, hogy az átlagjövedelem az ország legalacsonyabbjai közé tartozik.
További tényezők közé tartozik a feldolgozatlan élelmiszerekből álló egészséges étrend, a magas kalciumtartalmú víz fogyasztása és a természetes mozgás a rendszeres sétával.
Ikaria, Görögország
A görög sziget lakói körében nagy az esélye annak, hogy 90 éves koruknál tovább élnek, a demencia kialakulásának esélye pedig alacsony. Ikaria lakói a hegyvidéki domborzati viszonyok miatt természetesen aktív életmódot folytatnak, és a kis közösségekben való életnek köszönhetően erősek a társadalmi kapcsolataik.
Az ikariaiak rendszeresen tartanak délutáni szunyókálást is, ami bizonyítottan csökkenti a stresszhormonok szintjét, és csökkenti a szívbetegségben való elhalálozás esélyét.