0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 14.

A kiszámíthatatlan időjárás miatt erre fokozottan kell figyelnie a méhésznek

A méhészetben mindig is figyelni kellett az időjárásra és annak függvényében gondoskodni a méhekről. Az utóbbi időszakban egyre egyértelműbb időjárásváltozás azonban jelentős kihivás elé állítja a méhészeket.

A kihívást ugyan nem lehetetlen megoldani, de fokozott odafigyelést igényel és túl kell lépni a bevett szokásokon. 

Lássuk a legfontosabbakat:

Tavasz: a korábbi évtizedekben a tél végével általában beköszöntött a tavaszi jó idő és a virágzó növények jelentős nektárt adtak. Ez nem azt jelenti, hogy nem voltak kivételes évek, de az utóbbi időszakban (kb. 8-10 évben) elmondható, hogy a tél végével beköszöntő enyhülés után rövidebb-hosszabb időre visszajön a fagyos hideg és napokra, de akár hetekre ellehetetlenítheti a méhek kijárását. Természetesen nem minden évben történik ez úgy, ahogy idén.

Idén ugyanis a telephelyemen a visszaköszönő hideg utáni folyamatos eső is akadályozta a nektárgyűjtést.

Ilyen esetben az élelmet pótolni kell, hiszen már javában beindult a fiasítás. Kikeltek az újabb generációk, melyek április közepére, végére leváltják a téli méheket.

A fiasítás felneveléséhez nagyon sok hőre van szüksége a méhcsaládnak, mellyel a méhek ugyan igen gazdaságosan tudnak bánni, de amikor már 7-8-9 fedett fiasításos keretet kell melegen tartaniuk, a hőképzéshez szükséges mézfogyasztás jelentősen megugrik és ha nincs nektárutánpótlás, a gyengébb vagy közepes családok akár éhen is veszhetnek.

Az időjárás előrejelzés fokozott figyelésével a méhész felkészülhet ezekre a periódusokra és pótolhatja az élelmet, beadott mézes kerettel, cukros sziruppal, lepénnyel.

Az izocukor nem ajánlott ilyenkor, csak nagyon súlyos esetben, és nagy odafigyeléssel, mert az már a pergetendő mézünkbe is bekerülhet.

Itt kell megjegyezni, hogy a fiasítás beindulásakor a megfelelő takarás és oldaltakarás is nagy segítség a méheknek.

Idén élelempótlásra az én esetemben eddig már ötször is sort kellett keríteni, hiszen négy hétig nem tudtak nektárt, legfeljebb csak valamennyi virágport gyűjteni a méhek. A fagyos hidegben a már bevált zacskós módszerrel közvetlenül a fészek fölé helyeztem a szirupot, melyet így nem kellett a vályúetetőből kihordaniuk. Az enyhébb időben, amikor „csak” az eső akadályozta folyamatosan a kijárást elég volt a vályúetetőbe tenni a pótlást, onnan is el tudták hordani.

Fontos tudni, hogy hosszabb ideig tartó hideg, hüvős idő esetén nem érdemes családvizsgálatot végezni. Nem csak azért mert ezzel megzavarjuk a hőgazdálkodást és megfázhat a fiasítás.

De fölösleges izgalmat is okozhatunk a méhcsaládnak, mely a fokozott mézfogyasztás és a kaptárba való bennrekedés miatt nem tudott üritkezni. Előfordulhat, hogy kaptárbontáskor a méhek nem tudják tovább tartani pattanásig feszülő belüket és kitódulnak üritkezni a hidegbe. Újra beköszönő hideg tavaszi időszakok esetén tehát lehetőség szerint a családvizsgálathoz várjuk meg, míg a méhek újból tisztulni tudnak.

(A folytatáshoz kattints ide!)

Ajánljuk még:

A méhek játszani is szeretnek

Válogatás az év méhészeti cikkeiből

Forrás: magyarmezogazdasag.hu