Folyamatosan szidjuk és elmarasztaljuk a kristálycukrot, sajnos nem alaptalanul.
Kétségbe esni viszont nincs okunk, mivel a természet rengeteg más növényt is kínál édesítésre, és ezekből készíthetünk édesítőszereket magunknak és a családunknak.
Ezek az ötletek ugyan szűkebb határokkal rendelkeznek, és nem minden esetben használhatók annyira könnyen, mint a hagyományos cukor. Viszont tápanyagtartalmukat tekintve értékesebbek és remek alternatívát jelentenek a mindennapokban.
Almalé
A frissen préselt, alapvetően édes ízű gyümölcsök leve egy lépésben édesít és ízesít. Kásákban, süteményekben, turmixitalokban remekül megállja a helyét. Ha pedig hosszas főzéssel szirupos állagúra sűrítjük, koncentráltabb édesítőt kapunk. Lássunk egy lehetőséget a natúr almalé használatára.
Adjunk hozzá két apróra kockázott, édeskés almát, fél csésze mazsolát és egy kávéskanálnyi fahéjat. Amint szépen besűrűsödött, zárjuk el a hőforrást, keverjünk hozzá egy evőkanál kókuszolajat és fél csésze durvára vágott diót vagy mogyorót. A kiolajozott vagy papírral bélelt muffinformákat töltsük meg, nyugodtan lehet nagyjából a peremükig tölteni, mert nem fognak felpuffadni. 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 35- 40 perc alatt süssük aranybarnára. Ebből az adagból 24 darab hagyományos méretű muffint kapunk.
Banán
Az érett banán nagyon édes, süteményekben, italokban könnyedén kiválthatjuk vele a cukrot. És most következzen egy gyorsan összeállítható keksz receptje, amelyet banánnal édesítünk.
Csokis zabkeksz: két nagy, érett banánt pürésítsünk össze villával egy tálban, keverjünk hozzá fél csésze natúr, selymes mogyoróvajat, másfél csésze zabpelyhet és 2/3 csésze csokidarabkát. Kanállal tegyünk belőle halmokat egy sütőpapírral bélelt sütőlapra, kicsit lapítsuk le, mert nem fognak szétterülni. 175 °C- ra előmelegített sütőben süssük 10-15 percig, amíg a szélük aranybarnává válik. Hagyjuk a tepsin 10 percig, majd tegyük át rácsra hűlni a kekszeket.