Az érőfélben levő almafajták színesedéséhez jól jött a szeptember utolsó hetében érkezett csapadék és a magasabb páratartalom, mert a korábbi meleg-száraz idő akadályozta a piros almák színeződését.
A gyümölcshullás és a moníliás gyümölcsrothadás folytatódik. A nedvesebb viszonyok ismét előcsalogatták a meztelencsigákat, így egyebek között a hullott gyümölcsből is jókorát lakmároznak. A kártevő gyérítése minden lehetséges eszközzel még most is hatásos, hiszen a csigák nem pusztulnak el ősszel, hanem télire elvermelik magukat egy üregben, tavasszal pedig ott folytatják majd, ahol abbahagyják a károsítást.
Házikertekben a pázsitokról rendszeresen el kell távolítani a lombot, mert alatta, különösen, ha nedves a levél, könnyen bepállik a fű. A még aktívan fejlődő gyepre ebben az időszakban már csak foszfor-, kálium- és magnézium-túlsúlyos tápanyagot szabad kiszórni, ami elősegíti a pázsitok télre felkészítését.
Javában zajlik a szőlő betakarítása, a hangyák és a darazsak mellett sok katica, feltehetően harlekinkatica is táplálkozik a sérült bogyókon. Sokat nem tehetünk ellenük a szüret felgyorsításán kívül.
A még szabadföldön levő paprika, paradicsom, káposztafélék termésén összpontosulnak a zöld vándorpoloskák és az ázsiai vándorpoloskák. A tömeges károsítás miatt nagyon sok a szívogatástól foltos termés, melynek esztétikai és gazdasági értéke lecsökken. A károsítás mellett már elkezdtek védettebb zugokba vándorolni is, ezért tartsuk zárva vagy szúnyoghálóval védjük a lakások nyílászáróit.
A hosszan tartó meleg időben még sok helyen intenzíven rajzik a selyemfényű puszpángmoly, ezért az áttelelő hernyók ellen még most is védekezésre kényszerülnek a kerttulajdonosok.
de a téli kényszernyugalom után tavasszal folytatják táplálkozásukat a bukszusbokrokon.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.