Benedek Veronika a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) oktatási koordinátora és kommunikációs munkatársa a madárbarát kertek jellemzőit és fontosságát mutatta be.
A városi betonrengetegben a zöld szigetek nagyon fontos szerepet töltenek be, erre egy ilyen arborétum is megfelelő környezetet nyújt. Az MME Madárbarát kert programja bárkinek segítséget nyújt a madarak számára ideális kert kialakításában.
A Budai Arborétum 2006. óta madárbarát kert, közel 50 madárfaj fordul meg rendszeresen itt. Ez egy jó természetközeli élőhely, mozaikos változatosság jellemzi. A sűrű cserjés búvóhelyek mellett, a bogyósok táplálékot, az örökzöldek téli búvóhelyet nyújtanak, a nyílt területek a táplálékszerzés, az idős fák pedig a fészkelés színterei. A kora tavasztól késő őszig virágzó fák cserjék a beporzóknak és a rovaroknak fontosok, melyek a madarak táplálékai is. Ez a zöld sziget, egy búvóhely a városban a madaraknak…
Madáretetés, itatás: szakszerűen, vagy sehogy
Az itatás fontos, és ennek köszönhetően madarakat csalogathatunk a kertbe. Az itató ideális mélysége 4-8 centiméteres, erre jó egy műanyag virágcserép alátét egy kővel a közepében. Naponta cserélni kell a vizet, frisset tenni, nem csak pótolni, mert az betegségeket terjeszthet. Az állott vízre a zöldike kifejezetten érzékeny, a városi galamb kevésbé. Az itatót belátható helyre tegyük, hogy a madáritatóból ne macskaetető legyen, a madár lássa a veszélyt.
Egy tó is lehet madáritató, ennek s szélét úgy kell kialakítani, hogy a madarak a sekély vízben ihassanak, fürödhessenek, közben pedig folyamatosan belássák a környéket.
A betakarítás hatékonysága, és a madarak
Az utóbbi időben a mezőgazdasági termények betakarításának a hatékonysága nőtt és a gyommentesítési kötelezettség miatt a madarak táplálékának az elérhetősége csökkent, ezért is lehet hasznos a madarak etetése ilyen helyek közelében, mondta Benedek Veronika.
Nyáron ne etessünk, ez káros főleg, ha téli eleségekkel etetünk. Nyáron, ha magot adunk (amikor az nem teremne) akkor ezt adják a fiókáknak a madarak, és ez nem megfelelő számukra, mert inkább rovarokat kellene kapjanak. A kis cinkék, ha héjas napraforgót kapnak ezt nem tudják megemészteni, elpusztulnak tőle. Ez a „pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve” esete, mert nem alakul ki elkerülő viselkedése az állatoknak, tehát fészkelési időben ne legyen mag az etetőben hiszen a természetben ezek ekkorra kicsíráznak, nem jutnának hozzá, de ők nem érzékelik ennek a veszélyét.
Soha ne etessünk sózott magokat. Dió, mák, köles, kukorica darálva, búza is kerülhet a téli etetőkbe, de hidegben sótlan szalonnát és gyümölcsöket is kirakhatunk. A madáretetéssel a természetes állapotot utánozzuk. A cinkéknek a szalonna evése is természetes, mert télen a természetben az elhullott állatok zsírját is csipegetik.
Tél végén elfogy a táplálék ilyenkor a rügyek csipegetése is napirendre kerül, ami a káros kertészeti szempontból. Reszelt sárgarépával, tyúkhúrral csökkenthető e predációs nyomás. Kenyérrel ne etessünk madarakat és vízimadarakat egyáltalán ne etessünk.
Szükséges a fészkelőhelyek pótlása is
Az öreg odvas fákat az emberek kivágják, hogy ne dőljenek az utakra, tehát ezzel a madaraknak a fészkelőhelyüket is megszüntetjük. Ezek pótlására használhatunk odúkat, melyek típustervek szerint készíthetők, így az adott fajokra szabott költőhelyek alakíthatók ki.
Vannak kerek röpnyílású odúk, amelyek a fák odavait utánozzák, az elöl félig zárt-félig nyitott odúkat pedig a sziklák üregeiben fészkelők keresik. Az ágvillákba helyezett fészektálcákkal pedig a fészekrakást segíthetjük a madaraknak, például a fekete rigónak.
A madárbarát kert nem csak madárbarát, emlősök is beköltöznek ide: a süngarázsba előszeretettel költöznek a sünök, az ízeltlábúaknak rovarhotel készíthető, a kőrakásokban gyíkok, a nedvesebb részekben pedig a kétéltűek élnek, és a darázsgarázs is lehet a kert része, említette Benedek Veronika.