A kedvező nedvességi viszonyok miatt a meztelencsigák aktivitása nem csökken, sőt nemcsak éjjelente, hanem nappal is rendszeresen táplálkoznak. A károsító fajok száma a legutóbbi vizsgálatok szerint 26, és ebből 7 tekinthető a hazai faunára idegenhonos, azaz invazív kártevőnek. Ezen fajok közül a spanyol meztelencsiga (Arion vulgaris) a legkártékonyabb. Napjainkra országosan elterjedt, hatalmas károkat okoz, főként házikertekben.
Terjedését a nemzetközi árukereskedelem döntően elősegíti, de ugyanez mondható el a többi idegenhonos fajról is.
kártételük kiterjed a levél- és gyökérzöldségekre egyaránt. A mostani védekezési megoldásokkal csökkenthetjük a létszámukat, de tavasszal a most lerakott petékből kikelő egyedekkel is számolni kell majd.

Véget ért a selyemfényű puszpángmoly idei rajzása, mely az átlagosnál melegebb év hatására egyes helyeken jóval meghaladta a korábbi évjáratokat. A június közepén kezdődött rajzás kis szünetekkel október közepéig tartott, komoly károkat okozva a még meglévő puszpángbokrokban.
A hosszúra nyúlt „vénasszonyok nyara” miatt még az ázsiai márványos- és a zöld vándorpoloskák is aktívan táplálkoznak, a kifejlett imágók pedig keresik téli búvóhelyüket. Mindennapos probléma, hogy a legapróbb réseken is bejutnak a lakásokba és más védett helyekre. Élénk röptükkel bárhol szembesülhetünk. Most nyugalomba vonulnak, de a tél folyamán a lakáson belül is aktívak lehetnek. A lakásból kitessékelve a fagyos időben elpusztulnak.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.