Az Európai-Uniós képviselők többsége ugyanis megszavazta, hogy a mézesüvegeken kötelező legyen a méz származási helyének százalékos arányának feltüntetése – közölte sajtótájékoztatóján Nagy István agrárminiszter.
A szigorúbb előírásoknak köszönhetően a vásárlók számára egyértelmű lesz, hogy a méz mely országból származik és milyen arányban van jelen az adott termékben.
A pontos százalékot feltüntető jelölés hatékonyan segíthet a bizonytalan eredetű, kétes minőségű, EU-n kívülről érkező mézek elleni fellépésben – emlékeztetett a magyar tárcavezető.
Az uniós országos méhészszövetségek és egyesületek nagyra értékelik a lépést, de a Német Méhész Szövetség (D.I.B.), miután részletesebben foglalkozott a Méz Irányelvvel, több pontot is kiemelt a javaslat szövegéből.
A Német Méhész Szövetség inkább azt javasolja, hogy a méz „nem kíméletes feldolgozása” szerepeljen a címkén, abban az esetben, ha a méz emiatt alacsony enzimértékekkel rendelkezik. Véleményük szerint a most javasolt invertázérték nem elegendő ahhoz, hogy határértékként szolgáljon a „nyers méz” jelöléséhez.
A Német Szövetség vezetői ezzel együtt úgy vélik, hogy a héten az EU-Parlament a fogyasztók és az európai méhészek érdekében szavazott. A tervezetet a Bizottsággal és a Tanáccsal is meg kell azonban még tárgyalni. A német szakemberek szerint e három testület álláspontja a témában nem teljesen azonos, ezért nagy valószínűséggel kompromisszumokat is kell majd kötni – áll a Német Méhész Újság cikkében.