0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 5.

Stresszelés ellen gyógymód a madárcsicsergés

Ha már belefáradt a stresszelésbe, hallgasson egy kis madárcsicsergést. Még a természet látványánál is gyógyítóbb hatású lehet a természet kellemes hangjainak hallgatása. A madárcsicsergésben az a legjobb, hogy szinte bárhol felfedezhetjük.

Persze vidéken csendesebb, így a madarakat is jobban lehet hallani, és többfélét tudunk megfigyelni, de mivel a madarak nagyon alkalmazkodók, és sok faj kedveli az ember közelségét, így szerencsénkre a városi környezetbe bemerészkedve is hallatják hangukat.
Már csak ezért is érdemes tehát betérni a közeli parkba vagy kilesni a kertben elhelyezett madáretetőhöz, hogy halljunk egy kis gyógyító muzsikát.

De akkor sem kell elszontyolodnunk, ha éppen egyikre sincs lehetőségünk, mert bebizonyosodott, hogy a felvételről hallgatott madárdal is gyógyhatással rendelkezik: javítja a hangulatot, elűzi a negatív érzelmeket, sőt még a depressziósokra is pozitív hatással van.

A zöld ereje

Időnk nagy részét -különösen télen- dobozokban töltjük. Hétköznapjaink az otthonunk, a munkahelyünk/oktatási intézményünk esetleg valamilyen szórakozóhely között ingázva zajlanak. Kevés időnk van kijutni a zöldbe, megmártózni a langyos napsugarakban és hallgatni a madarak perlekedését. Talán érdemes lehet ezen változtatnunk. Sokan közülünk veszélyesen ritkán érintkeznek a természettel. És ennek meg is van az eredménye.

Egy 143 zöldterületek hatását vizsgáló tanulmány feldolgozásával készített metaanalízis arra a következtetésre jutott, hogy a zöldfelületekkel való kontaktus széleskörű egészségügyi előnyökkel jár: mérsékli a kortizolszintet, a pulzusszámot, a vérnyomást. A kutatók továbbá csökkenést tapasztaltak a sztrók és a 2-es típusú cukorbetegség incidenciájában, a kardiovaszkuláris illetve a bármilyen okból bekövetkező halálozás mértékében is.

Gyógyító madárhangok

A madárcsicsergést a legtöbben a természettel azonosítják, ezért a madárkoncert hallgatásával közelebb érezhetjük magunkat a természethez. És minél többször kapcsolódunk a természethez, annál többször részesülünk annak gyógyító erejében. A harmonikus madárdal hallgatása megnyugtatja az elmét,  csökkenti a stresszt és a mentális fáradtságot, valamint növeli a koncentrálóképességet.

A közelmúltban a Max Planck Institute for Human Development és az Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf kutatói arra kerestek bizonyítékot, hogy a madárdalok hallgatása kifejt- e valamilyen jótékony hatást a hallgató mentális állapotára.

A közel háromszáz résztvevőnek felmérték a mentális állapotát és kognitív képességeit, majd kaptak egy 6 percnyi hanganyagot, amely vagy a forgalom (enyhébb és zsúfoltabb) zajait vagy különféle madárhangokat (halk csicsergést és változatos dalolást) tartalmazott. A madarakat hallgatóknál a szorongás és az irracionális gondolatok csökkenését állapították meg, míg emberi zajok fokozták a feszültséget, a fenyegetettség érzését és rontottak a depresszión. Viszont az eredmények azt mutatták, hogy egyik sem befolyásolta különösebben a kognitív teljesítményt.

Az ENSZ becslése szerint 2050-ig a világ népességének 68 százaléka városokban fog élni. Európában az urbanizációs ráta már eléri a 75 százalékot.

Az elvárosiasodás egybeesik a mentális betegségek (hangulati zavarok, szorongás, skizofrénia, depresszió) növekvő arányával. A városi környezet mentális egészségre gyakorolt ​​negatív hatását küszöbölhetjük ki azzal, ha időt szánunk a zöldterületek látogatására és felüdítő madárcsicsergés hallgatására.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu