0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 14.

Meghálálja a szerves anyagot

Égető szükségük van szerves anyagokra a talajoknak, a földek szerkezetessége, a talaj egészsége ugyanis sokat romlott az utóbbi évtizedekben.
A lehullott lombot elég csak a gyepről összegyűjteni, a fák alatt hagyjuk meg mulcsnak

Magasabb terméshozam érhető el, ha nemcsak a növények, hanem a talaj egészségére is odafigyelünk.

A szerves trágyák – beleértve a feldolgozott formákat is – felhasználásával sokat javulhat a talaj szerkezete, vízmeg­kötő képessége, ami kedvezőbb feltételeket teremt a növények számára, miközben csökkenti a termelési költségeket.

Égető szükségük van szerves anyagokra a talajoknak, a földek szerkezetessége és a talaj egészsége ugyanis sokat romlott az utóbbi évtizedekben. Talajaink szervesanyag-készlete nagyon lecsökkent, amit főként az okoz, hogy elmaradt a szerves anyagok visszapótlása. Amikor a gyönyörűen nyírt, rövid gyep és a tujasor volt divatban, vagy manapság a mértani kertek, nem volt helye a komposzthalomnak, a lehullott lombot és a levágott füvet elhordtuk a kertből.

A növények táplálásán túl egyre nyilvánvalóbb, hogy elsősorban nem a növényt, hanem a talajunkat kell táplálni. Így lesznek erősek, ezáltal pedig a kártevőkkel és az időjárási szélsőségekkel szemben is ellenállóbbak a növények.

A talaj egyik legfontosabb tulajdonsága a szerkezetessége, ami alapvetően a váz­alkotókból, a benne lévő szerves anyagból, élőlények sokaságából tevődik össze.

A talajok megfelelő szerkezetessége segíti a megfelelő tápanyag- és vízgazdálkodást, nagyobb ellenállást tud tanúsítani az eróziós hatásokkal szemben, s nem utolsósorban hozzájárul a légköri szén-dioxid megkötéséhez.

A szerves trágya, valamint a szerves eredetű termésnövelő anyagok, a zöldtrágyanövények és a mulcs növelik a talaj humusztartalmát, hosszú távon javítják a talaj szerkezetét, tápanyag- és vízgazdálkodását, táperejét. Emellett segítik a növényi maradványok és a nitrogénműtrágya hasznosulását is, ezáltal csökkenteni lehet a kijuttatott nitrogénalapú műtrágya mennyiségét. A szerkezetes, nem tömörödött talaj megmunkálása is könnyebb, több vizet képes befogadni, jobban tud alkalmazkodni a klímaváltozáshoz, kevésbé aszály­érzékeny.

A jó talaj olyan, mint egy szivacs, magába szívja a nedvességet és tárolja mindaddig, amíg a rajta növekvő növényzetnek nincs rá szüksége, ekkor átadja.

Talajunk csaknem az egész évi csapadékot el tudná tárolni, különösen akkor, ha lefedjük, takarjuk, csökkentve a kipárolgás mértékét.

Az ideális, vagy ahhoz közeli talajállapot a már leromlott szerkezetű talajban nem egy év alatt alakul ki, hanem kitartó munka eredménye.

Azonban egyre többen észlelik azt, hogy a talajoknak már segítségre van szükségük a termésbiztonság javulásához.

Ha a talajt megfelelően tápláljuk, a növények is jobban érzik magukat
Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: