0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

A fogságban nevelkedett keselyűk a vadonban fontos képességre tettek szert

A dögkeselyűk (Neophron percnopterus) hosszú távú vonuló madarak. Ehhez tökélyre kell fejleszteniük a repülési és a navigációs képességüket, ami fogságban nem is olyan egyszerű.

A Negevben lévő Ben-Gurion Egyetem kutatói vonuló dögkeselyűket követtek nyomon. Ez az időszak a madarak életében egy kihívásokkal teli feladat. A tudósok 65 egyedre szereltek GPS jeladókat, és összesen 127 őszi vonulás adatait vizsgálták meg. A megfigyelt madarak közül az egyik csoport tagjai fogságban keltek ki és nevelkedtek, míg a többiek a vadonban – írja a Phys.org.

Dögkeselyű (Neophron percnopterus)

Az összes keselyűnél kimutatható volt, hogy ahogy tapasztalatot szereztek, egyre jobban repültek és a vándorlási teljesítményük is javult.

Azonban a változás a fogságban nevelkedett példányoknál volt hangsúlyosabb: az első vándorútjuk során ezek a madarak sokkal kevésbé voltak hatékonyak, de képesek voltak felzárkózni vadon felnőtt társaikhoz a második migráció alkalmával. Tehát képesek voltak ledolgozni a hátrányukat a fiatal korban szerzett tapasztalatok segítségével.

Azonban ahogy az embereknek is nehezebb idősebb korban új dolgokat tanulni, a később, idősebb korban szabadon engedett fogságban nevelkedett keselyűknél is kimutatható volt, hogy nehezebben sajátítják el a repülés és a kóborlás fortélyait.

Sikerült olyan adatokat gyűjteni a keselyűk vonulási és repülési képességeiről, melyeknek köszönhetően egyértelművé vált a korai tapasztalatszerzés értéke, valamint ennek hatása arra, hogyan képes megbirkózni az olyan kihívásokkal, mint a hosszú távú vonulás – magyarázta Dr. Ron Efrat, a kutatás egyik vezetője, aki nemrég fejezte be doktori tanulmányait a Ben-Gurion Egyetem Jacob Blaustein Sivatagi Kutatóközpontjában.

Forrás: Phys.org

Magazin ajánló: