Már egy évszázada ismert a kutatók számára, hogy a méhek, amennyiben mannózt, (egy molekulájú cukor) fogyasztanak, elpusztulnak. A méhek nem rendelkeznek ugyanis a mannóz feldolgozásához szükséges enzimmel. Ezt a jelenséget méh-szindrómának nevezték el.
Ezért egy nemrégiben végzett kísérletben japán kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a méh-szindróma és a mannóz rákellenes tulajdonságai között van-e összefüggés, vagyis ugyanaz a hatásmechanizmus áll-e a kettő mögött.
A kutatócsoport a kísérletben genetikailag módosított emberi fibrószarkomából vett sejteket használt – ez egy kötőszövetet érintő ritka rákfajta – és létrehozta a méh-szindrómát. Megállapították, hogy a ráksejtek, amelyekből hiányzik a mannóz feldolgozásához szükséges enzim, lassabban szaporodnak és sokkal érzékenyebben reagálnak a kemoterápiára.
Az eredmények láttán a rák leküzdésének gyakorlatában legalább két fontos következtetést lehet levonni:
1. Amennyiben olyan rákfélék ellen használják a mannózt, melyekben csekély mértékű a mannóz feldolgozásához szükséges enzimtermelés, a mannóz alkalmazása jó kiegészítője lehet a kemoterápiának.
2. A rákos sejtekben az cukrok glikolizációjának (lebontásának) biológiai működése alig kutatott terület, ezért potenciális kezelési módszerek tárháza lehet, amely csak arra vár, hogy felfedezzék.
Yoichiro Harada, Yu Mizote, Takehiro Suzuki, Akiyoshi Hirayama, Satsuki Ikeda, Mikako Nishida, Toru Hiratsuka, Ayaka Ueda, Yusuke Imagawa, Kento Maeda, Yuki Ohkawa, Junko Murai, Hudson H Freeze, Eiji Miyoshi, Shigeki Higashiyama, Heiichiro Udono, Naoshi Dohmae, Hideaki Tahara, Naoyuki Taniguchi (2023) Metabolic clogging of mannose triggers dNTP loss and genomic instability in human cancer cells eLife 12:e83870
Ajánljuk még:
Mi jöhet még? Újabb méhparazita a láthatáron
Engedélyt kapott az első varroa ellenes oxálsav tartalmú szer Németországban