Először tavaly novemberben, Kent megyében mutatták ki a betegséget egy rutin ellenőrzés során. Azóta több tucat alkalommal került elő a kéknyelv betegség vírusa juhokból és szarvasmarhákból, Kent és Norfolk megyékből.
– írja a FarmingUK.
A brit környezetvédelmi, élelmezésügyi és vidékfejlesztési minisztérium (DEFRA) tájékoztatása szerint eddig egyetlen tehénből mutatták ki a kéknyelv betegséget Suffolk megyében, közel Norfolkhoz. Továbbra is megfigyelési területeket tartanak fent az érintett megyékbe.
A kéknyelv betegség vírusa nem fertőzi meg az embert és élelmiszerbiztonsági kockázatot sem jelent. A vírust a Culicoides nemzetségbe tartozó törpeszúnyogok terjesztik, és a szarvasmarhákat, juhokat, kecskéket, valamint a teveféléket, például a lámákat érinti.
A törpeszúnyogok a brit szigeteken április és november között aktívak, azonban nem minden fertőzött állat mutat azonnal tüneteket.
Christine Middlemiss, a brit főállatorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy míg a kéknyelv betegség nem jelent humán egészségügyi és élelmiszerbiztonsági kockázatot, addig súlyos következményei lehetnek az állattartó telepek termelékenysége szempontjából. Ugyan a törpeszúnyog szezon már rég véget ért, a frissen felfedezett esetek jól példázzák, hogy milyen fontos a kiterjedt ellenőrzési rendszer a betegség kontroll alatt tartása szempontjából, és a figyelem továbbra sem lankadhat.