0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Zöldfelületek: ökológiai fordulat

Fel kell ismerni, hogy a települések élhetősége és működése csak magas szintű ökológiai szolgáltatásokat nyújtó zöldfelületek rendszere által biztosítható.

Az átalakuló, változó társadalmi szemléletnek köszönhetően egyre népszerűbbek és ismertebbek a termé­szetközeli ökologikus technológiák a lakosság körében is, a zöldinfrastruktúra gondolata a politika látókörébe is eljutott. A piaci kereslet gyors növekedése jó hír a szakmának, de nagy kérdés, hogyan tudjuk biztosítani a képzett munkaerőt, az erőforrásokat, köztük a növényanyagot és a hiányzó intézményi hátteret.

Az ökológiai fordulat a gyakorlatban új technológiákat, természetközeli megoldásokat is jelent, és a meglevő hagyományos zöldfelületek ökologikus, fenntarthatóbb menedzsmentjét.

A hazai Green City mozgalomnak és jó néhány úttörő gondolkodású magyar zöldfelületi szakembernek köszönhetően az elmúlt évtizedekben hazánkban is több sikeres projekt valósult meg ebben a szemléletben.

Magyarország akkreditált projektjei között van egyebek között Budapesten a Margit-szigeti ökojátszótér (2011), a Lánchíd-park (2012), a Vérmezőn létesült kerékpáros pihenőpont (2013), a Béke tér felújítása (2014) és az Ybl-villa kertje (2023); Miskolctapolcán a fürdőfelújítás első üteme (2015); Miskolc pedig 2011-ben a Green City mozgalom első hazai mintavárosa lett.

Az ökológiai fordulattal kapcsolatos tudás jelentős része már a hazai szakma birtokában van, a közös ágazati marketing segítheti az integrált öko­lógiai szemlélet társadalmi elfogadását és a szakma rangjának felemelését. Szükség van a szakmánk átfogó szemléletváltására, képzésre, oktatásra, monitorozásra. A szemléletváltás legjobb módjai azok a projektek, melyekbe aktívan bevonhatók az érdekelt felek, és így létrejöhet a szakmai és társadalmi csoportok együttműködése.

Három év eredményei

2023. december 31-én lezárult a Több Zöld Várost Európának európai uniós kampány, ami öt fő témakört érintett: klímaváltozás, egészség és jóllét, gazdaság, biodiverzitás, társadalmi kohézió. A hároméves ismertető programban hazánk is részt vett a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete összefogásával. Szakmai hozadékaként a szakemberek több hazai és nemzetközi konferenciát szerveztek, oktatási és tájékoztató programok, előadások, kiállítások voltak láthatók, hallhatók, széles körű szakmai összefogással létrejött a zöldfelület-gazdálkodási kerekasztal. A Green City mozgalom hazai képviselői szeretnék a három év eredményeit továbbvinni, terveik között szerepel a Green City tanács összehívása, a februári szakmai napra Ökológiai fordulat a hazai zöldfelület-gazdálkodásban címmel terveznek elkészíteni egy tájékoztató anyagot, a szakmai nap előadásai pedig az ökológiai és gazdasági fenntarthatóság témakört fogják majd érinteni, ismertette Szabó József.

 

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: