Elsősorban a gondolkodásban van szükség ökológiai fordulatra és szemléletváltásra mind az épített (élettelen-holt anyagi), mind a zöldfelületi (élő-természeti) beruházásoknál, emelte ki előadásában Szabó József, a Zöldebb Városokért Nonprofit Kft. ügyvezetője a Magyar Önkormányzati Főkertész Egyesület konferenciáján.
Mindenekelőtt fel kell ismerni, hogy a települések élhetősége és működése csak magas szintű ökológiai szolgáltatásokat nyújtó zöldfelületek rendszere által biztosítható, emellett tudatosítani kell, hogy a zöldfelületi rendszerek hagyományos módon való fejlesztésére és menedzselésére nem lesz elég közpénz, hangsúlyozta a szakember. Tehát a költséges fenntartást részben ki kell váltani a zöldfelületek önfenntartó, önműködő folyamatainak.
Az elmúlt években az új ökológiai szemléletű zöldfelületi technológiák sokaságát használták a szakemberek. Nekik köszönhetően sok vállalkozásnál, intézménynél, önkormányzatnál sikerült modern megoldásokat megvalósítani. Ebben nagy szerepe van a magyarországi Green City mozgalomnak, mely egységes holisztikus szemléletté formálta az újfajta megoldásokat, megkezdte a hazai képzéseket és létrehozott egy akkreditációs rendszert.
Meg kell tanulni, hogy nincs önálló projekt- és természetalapú megoldás (TAM) sem, hálózatosságban, integráltságban és rendszerben kell gondolkodni, tervezni, kivitelezni, fenntartani. Már a tervpályázatok kiírásánál figyelni kell az ökológiai szolgáltatásokra, melyhez garanciát jelenthet a Green City akkreditáció és a TAM szemléletű műszaki ellenőrzés. A tervezésnél, majd a kivitelezésnél és a fenntartásnál is TAM-tapasztalatú, ökologikus szemléletű, Green City-akkreditált szakemberekből álló csapatokra van szükség. Növelni és ellenállóbbá kell tenni a zöldinfrastruktúrát, a hagyományos szemléletű zöldfelület-menedzsment már sem pénzügyi, sem ökológiai szempontból nem lesz fenntartható.