– figyelmeztet az euronews.com összefoglalója.
Az Europol szerint a hamis olívaolaj értékesítése bevett gyakorlattá vált. A hatóságok összehangolt razziák során 260 ezer liter hamisított terméket foglaltak le novemberben Olaszországban és Spanyolországban. Kevesebb mint két hónappal később körülbelül ötven éttermet vontak vizsgálat alá ugyanezen okból Rómában.
Hogyan állapítható meg, hogy igazi-e az olívaolaj?
Egyes csalók az értékes „folyékony aranyat” sokkal olcsóbb magolajjal helyettesítik. Mivel ez átlátszó, klorofillal színezik a zöld és karotinoidokkal a sárga árnyalat eléréséhez. Ez olívaolajos színt eredményez, de az eredetihez képest nagy különbségek maradnak.
A magolajnak ugyanis nincs íze vagy szaga, míg az olívaolaj lehet többé-kevésbé édes, keserű vagy zamatos, de soha nem lesz íztelen – mondta Maurizio Servili élelmiszertudományi professzor az Euronews-nak. „Bárki, aki legalább párszor kipróbálta az olívaolajat, aminek a polifenolok adják a sajátos ízét, meg tudja állapítani a különbséget.”
Egyszerű tesztek is kiszúrják a furcsa keverékeket
A csalást azonban kissé nehezebb észrevenni, ha a magolajat valódi olívaolajjal keverik, de ilyenkor is csak egyszerű tesztekre van szükség, mint a zsírsav- vagy a szterinösszetétel, valamint a spektrofotometriás állandók vizsgálata.
Egyes országokban legális az ilyen típusú keverékek értékesítése, de a palackban lévő olívaolaj mennyiségét egyértelműen fel kell tüntetni a címkén, és a terméket nem lehet „olívaolajnak” nevezni.
Más csalások olívaolajat és „lampante-olajat” használnak, amelyet azért hívnak így, mert régen olajlámpásokban használták tüzelőként. Gyengébb minőségű olívaolaj, amely magas savtartalma miatt fogyasztásra alkalmatlan.