0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 13.

Újdonságok a tojótyúkok takarmányozásában

Napjaink tojóhibridjei éves szinten 300 tojást meghaladó termelésre képesek. Ez a mennyiség azt jelenti, hogy testtömegük több, mint tízszeresét adják le tojás formájában.

A takarmányfehérje hasznosulásának javítása és a szójadara arányának csökkentése érdekében a tojótyúkoknál is alkalmazható a csökkentett fehérjetartalmú tápok etetése. Ilyenkor a tápok nyersfehérje-tartalmának 1-2 százalékos csökkentésekor sem változnak a termelési paraméterek, ha az elsődlegesen limitáló esszenciális aminosavakkal komplettáljuk a tápokat. A fehérjecsökkentett tápok ára általában kisebb, mint a hagyományos fehérjetartalmúaké, bár ez folyamatosan változik a szója és a kristályos aminosavak árváltozásának függvényében.

A fehérjetakarmányozás hatékonysága akkor javítható, ha pontosan ismerjük a takarmány-alapanyagok emészthető aminosav-tartalmát, azok antinutritív-anyag szintjeit, a különböző adalékok aminosav-emészthetőséget befolyásoló hatását és az adott állomány termelési szinthez igazított szükségletét.

Az általánosan használt NIR-alapú takarmányvizsgálatok és a tápgyártás különböző fázisaiba beépített úgynevezett in-line NIR-eszközök nagyban segítik a fehérje- és aminosavellátás pontosítását.

A termelési ciklus meghosszabbítása

A hagyományos tojástermelési ciklus akár 80-100 hetes korig is meghosszabbítható, ami tyúkonként akár 500 tojás termelését is lehetővé teszi. A technológia előnye, hogy kisebb lesz a jérceszükséglet, az istállók takarításával, fertőtlenítésével kapcsolatos költség és növekszik az egy tyúkra jutó tojástermelés. Ugyanakkor természetesen csökken az állomány termelése, nagyobb arányban jelentkezhetnek tojáshéj és csont problémák. Ezek mérlegelését és közgazdasági elemzését követően érdemes meghatározni a hosszabbított termelés időtartamát. A rendelkezésre álló eredmények alapján ez a lehetőség akkor lehet sikeres, ha megfelelően előkészített jérceállománnyal és hosszabb perzisztenciára képes genetikával rendelkezünk. Emellett a menedzsment és takarmányozási aspektusok úgyszintén meghatározók.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: