0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 10.

Magyar postagalamb világrekordja

Világrekorder lett egy magyar postagalamb, ugyanis olyan még nem történt, hogy egy madár a World Best Pigeon Long Distance Winner és az Olimpia Sport I Category Winner címet is megszerezze.

Hazánk büszkesége

A postagalambászat történetébe beírta magát Miss Olimpic 203 azzal, hogy olimpián postagalamb még nem diadalmaskodott két kategóriában.

postagalamb A gyűrűszámából sok minden megfejthető: HU 20 N 21203 T. A HU Magyarországot jelöli, a 20 pedig, hogy 2020-ban kelt ki. Az N jelentése, hogy nemzeti versenyeken való részvétel esetén kiemelt díjazásban részesülhet, mert többféle versenykategória van. A nemzeti gyűrű megvásárlása ugyan drágább, aminek oka, hogy ezzel egyben díjalapot is képeznek, tehát a nyertesek pénzdíjban részesülnek. A 21203 egy egyedi sorozatszám, a galambok beazonosításához szükséges, a gyűrűszám végén a T pedig azt jelöli, hogy tojóról van szó.
A madár most elnyert díja 500 kilométer feletti versenyeken a három legjobb útja alapján összesített eredményekből származik. A két bajoki címet az összkilóméter kritériumok külömböztetik meg egymástól. Az I. kategória min. 1800 összkm felett kell legyen, a Világ legjobb galambja hosszútávnál pedig csak az 500 km alsó határ az elvárás.
A postagalambok képe mellett mindig szerepeltetik a szem íriszének a fotóját, ami olyan egyedi, mint embernél az ujjlenyomat.
-„Szeretjük a galambnak a szemét vizsgálni, azt, hogy milyen a pigmentáltsága, milyen színtónusa van. Általában minél élénkebb színű, minél ragyogóbb a szeme, az utal a vérmérsékletére. Meg kell nézni a madár arcát, mert a bárgyú tekintetű galambok többnyire nem lesznek eredményes versenyzők” -mondta a szakember.

Világlátott madár, sok száz kilométerrel a szárnyában

Miss Olimpic 203 a Dessau, Magdeburg és Hannover versenyeken nyerte az első díjakat, melyek 600, 630 és 730 kilométeres távok voltak. Dessauban 3879, Magdeburgban 2453, Hannoverben 903 galamb nevezett. A hazaérkezés időeredményét az időjárás is befolyásolja, ezekről a távokról 8-10 óra alatt ért haza.
-„A versenyeken a saját dúcából 30-50 galamb indult, ezeket amikor felengedik körözni kezdenek, majd a legjobb tájékozódó képességűek indulnak el leghamarabb hazafelé. De nem egyenes vonalban repülnek haza a galambok, hanem kitérnek jobbra-balra az útiránytól, és ha érzik, hogy nem jó az irány akkor visszatérnek a megfelelő útvonalra. Amelyiknek jobb a tájékozódó képessége az rövidebb távolságot repül, így az előbb fog hazaérni.
A galambokon van egy speciális chip-gyűrű ebbe belekódolják a galamb adatait, és van egy biztonsági kód is, amit a tulajdonos nem ismer, ezzel lehet a csalásokat megakadályozni. Amikor hazaérkezik a galamb, akkor egy speciális antennával levesszük az adatokat erről a gyűrűről, és az bekerül egy tenyésztői órába. A verseny végén ezekkel az órákkal a gyűjtőhelyen egy központi rögzítőrendszerre rácsatlakoztatva készül az összesítés, így derülnek ki az eredmények.”-mondta Szentesi Endre.

Az egynapos versenyeken táplálkozni sem állnak meg a postagalambok, csak vizet inni, mert ha testük vízvesztesége eléri az 5 százalékot, akkor belső szerveik sem működnek már tökéletesen. Az ilyen vízveszteség az már a tájékozódó képességüket is rontja. Takarmányt csak akkor keresnek maguknak, hogyha több naposra sikeredik a hazatérési útjuk. Vannak galambok, melyeknek nem jól jön össze a verseny. Eltévednek, és csak hetek múlva kerülnek elő – jobb esetben. Ezek, ha kimerülnek romlik a tájékozódó képességük, ahogy az embernél is: hogyha a fizikai kondíció leromlik, akkor a mentális képesség is csökken.

postagalamb Táplálkozás és edzésterv

A postagalamboknak komplex tartástechnológiája van, aminek egyik alapja a takarmányozás. Könnyen emészthető energiadús magokkal kell ellátni a galambokat, amelyek extra energiával képesek ellátni a szervezetüket, megfelelően feltölteni a glikogén raktárait a májnak, de nem terhelik az emésztőrendszert. Emellé még takarmánykiegészítőket kapnak a galambok: aminosavakat, vitaminokat, mikro, makro és nyomelemeket.
Nagyon fontos az edzésprogram is. Először csak 5-10-20-100 kilométerekre viszik őket, és onnan haza kell térniük. Az utak 150-180 kilométeren kezdődnek a versenyprogram alapján és általában a hetedik út az már hosszúnak számít, 500 kilométer feletti.
Versenyidőszakban az egyik motivációs módszer az özvegy tartás, amikor a párokat különválasztják. Majd a verseny előtt újra találkoznak, és elkezdenek fészekre hívni. Ebbe az idillbe szól bele a verseny, amikor a pár egyik vagy mindkét tagját elviszik, és ez igen nagy motivációs erő a hazatérésre, hogy a párjához repül vissza.
A galambok teljes érettségüket 3 éves korukban érik el. Már 1-2 évesen is komoly eredményekre képesek, és 5-6 éves korukban fejezik be általában a versenyzést, amikortól az új feladatuk a génjeik átörökítése, immár tenyészállatként.

Több szép eredmény is született

Ezen az olimpián a teszttelepi versenyek kategóriában Viglidán Ágoston nyert szintén olimpiai aranyérmet és olimpiai ezüstöt is.  a standard fiatal kategóriában nyert szintén olimpiai ezüstérmet Nádas Pál. A nemzetek közti versengésben pedig Magyarország, Németország és Lengyelország mögött az előkelő harmadik helyen végzett.
Ajánljuk még:
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: